Open menu

Spotkanie Wigilijne 21.12.2011

Wigilia jest jednym z najbardziej uroczystych świąt. To czas miłości, refleksji i wybaczania. Od wieków jest świętem bardzo rodzinnym i ma magiczną moc – leczy rany na ludzkiej duszy i do niejednego domu sprowadza radość i spokój. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie tak mało ze sobą przebywają, coraz mniej wspólnie rozmawiają, Wigilia przypomina o tym, aby zwolnić tempo i po prostu pobyć wśród najbliższych.

W dniu 21 grudnia 2011 roku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Koszalinie, kadra oraz zaproszeni goście spotkali się przy wigilijnym stole, aby podzielić się opłatkiem, skosztować wigilijnych potraw i zaśpiewać wspólnie kolędy.

Jako pierwsza życzenia świąteczne oraz noworoczne dla wszystkich zgromadzonych złożyła kierownik WTZ-1 pani Joanna Zduńska, a następnie zaproszeni goście. Po życzeniach mieliśmy okazję zobaczyć piękne Jasełka w wykonaniu studentów Politechniki Koszalińskiej o kierunku pedagogika.

Dzielenie się poświęconym opłatkiem i składanie sobie przy tym życzeń, to niezmienne zwyczaje od wieków podczas wieczerzy wigilijnej. Moment ten, poprzedzający kosztowanie wigilijnych potraw sprawia, że przy stole nie ma ludzi zwaśnionych czy żywiących do siebie urazę. Przed podzieleniem się opłatkiem wysłuchaliśmy fragmentu Pisma Świętego, które przeczytał ksiądz Piotr. Po złożeniu życzeń zasiedliśmy do tradycyjnego stołu wigilijnego z barszczem, pierogami i rybą aby delektować się potrawami.Cały czas podczas trwania spotkania Wigilijnego towarzyszyły nam kolędy śpiewane i grane na wiolonczeli przez panią Joannę Hawran, absolwentkę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. W Polsce czekamy na niego w wigilię Bożego Narodzenia. Ubrany jest w czerwony płaszcz, a na plecach dźwiga ogromny wór z prezentami. Święty Mikołaj z prezentami zawitał również do nas i wszystkich obdarował upominkami. Niech wszystkie dni w roku będą tak piękne i szczęśliwe jak ten jeden wigilijny wieczór.

W obiektywie: