Open menu

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Koszalinie 23.05.2013

W dniu 23 maja 2013 roku podopieczni placówek działających pod egidą naszego Stowarzyszenia, instruktorzy, opiekunowie, rodzice, zaproszeni goście oraz nasi przyjaciele spotkali się w godzinach 12.00-16.00 na Rynku Staromiejskim przed Ratuszem w Koszalinie.Już po raz drugi "Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną" zorganizowany został w ramach obchodów Dni Koszalina.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński. Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Szczecin, Radio KOSZALIN oraz gazeta "MIASTO-Tygodnik Koszaliński".

W tym roku w obchodach udział wzięło ponad 320 osób z zaprzyjaźnionych placówek z woj. zachodniopomorskiego:

  • Warsztaty Terapii Zajęciowej z Koszalina, Sławna, Wałcza,
  • Środowiskowe Domy Samopomocy z Koszalina, Bobolic, Sianowa, Barwic,
  • Domy Pomocy Społecznej z Cetunia, Nowych Bielic i Parsowa,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Koszalina, Ośrodki Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawcze z Koszalina i Kowalek.

Oficjalnego otwarcia obchodów Dni Koszalina i Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną o godzinie 12.00 dokonał pan Piotr Jedliński Prezydent Miasta Koszalina i pan Stefan Turowski Przewodniczący Rady Miasta. Głos zabrał również pan Wojciech Nowacki Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie oraz pani Joanna Zduńska kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie.

Pan Prezydent Piotr Jedliński przekazał klucze do bram miasta Koszalina na ręce osób niepełnosprawnych. Zwieńczeniem części oficjalnej było odśpiewanie hymnu osób niepełnosprawnych w wykonaniu podopiecznych placówek działających pod egidą PSOUU Koło w Koszalinie i wystrzelenie w niebo kolorowych rac papierowych. 

Po części oficjalnej nastąpił blok artystyczny, który poprowadził jak co roku pan Jakub Grabski. Imprezę rozpoczął występ pani Karoliny Żuk - uczestniczki "The Voice of Poland".

Po występie pani Karoliny przyszedł czas na występ najmłodszych uczestników obchodów Dnia Godności czyli zespół WIOLINKI z Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Przed sceną zaprezentowały się również dzieci z Sekcji Rytmiki z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, które zaprezentowały piękne przedstawienie taneczne pod tytułem "Hobbici". Na scenie nie zabrakło również młodych artystów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach, którzy reprezentowali placówki obejmujące opieką i edukacją osoby niepełnosprawne intelektualnie. Przed sceną zaprezentowały się dziewczęta z Sekcji Rytmiki ze Szkoły Muzycznej w Koszalinie, które wykonały piękne kompozycje przestrzenno-ruchowe do muzyki poważnej. Publiczność miała również okazję posłuchać wiązanki przebojów latynowskich w wykonaniu uczniów klasy trąbki ze Szkoły Muzycznej w Koszalinie.

Następnie publiczność przed sceną porwała do wspólnej zabawy pani Izabela Kraszewska z zespołu GOLDEN RING, która zaśpiewała znane przeboje polskich i zagranicznych wykonawców.

Około godziny 13.30 wszyscy zgromadzeni na Rynku Staromiejskim mogli podziwiać pokaz letniej kolekcji firmy "C&A". W pokazie mody zaprezentowali się podopieczni uczęszczający do placówek prowadzonych przez PSOUU Koło w Koszalinie. Modelki i modele wykonali brawurowo krótkie układy choreograficzne do znanych przebojów.

Godzinę później uczestnicy obchodów mogli obejrzeć pokaz mody "HAUTE COUTURE ZA GROSZ", którą wykonano w ramach pracowni rękodzieła artystycznego. Inspiracją do stworzenia kolekcji był szeroko rozumiany styl miejski, a motywem przewodnim dżins. W tworzeniu strojów kierowano się zasadą ZRÓB TO SAM. Każdy zestaw odzwierciedlał indywidualny charakter uczestników pokazu, a koszt ubrań nie przekraczał przysłowiowego jednego grosza. Projekty strojów przygotowały studentki z Politechniki Koszalińskiej z Wydziału Pedagogiki, a przed publicznością w strojach w kolorze blue wystąpili podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie.

Przez cały czas trwania obchodów na placu przed ratuszem działały stoiska interaktywne. Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych z wikliny, ceramiki, decupage oraz wełny czesankowej. Każdy mógł się nauczyć wyplatać kosze z wikliny, samodzielnie zrobić korale z ceramiki lub spróbować swoich sił w technice decupage.

Dodatkową atrakcją było stoisko degustacyjne „Czym chata bogata”, które proponowało chleb ze smalcem, łazanki i kiełbasę z grilla, a kawiarnia zapraszała na pyszne domowe wypieki i kawę.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Było stanowisko, gdzie każde chętne dziecko mogło mieć wykonany kolorowy makijaż twarzy, a wolontariusze z Politechniki Koszalińskiej zaprosili wszystkich zebranych do zabawy w STREFIE ZABAWY. Natomiast KLAUNI KULKI zaprezentowali pokaz baniek mydlanych i zwierzątek robionych z balonów.

Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w warsztatach LABIRYNT SENSORYCZNY, które ukazywały codzienność terapii w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno –Wychowawczym PSOUU Koło w Koszalinie. Instruktorzy pokazali, jak osoby niepełnosprawne spostrzegają świat i z jakimi trudnościami borykają się na co dzień. Natomiast w KRAINIE DŹWIĘKÓW każdy mógł odkryć niezwykły świat muzyki i dźwięków. W świecie tym można było posłuchać dźwięków wydawanych przez niezwykłe instrumenty. Ponadto każdy z uczestników miał szanse na wykonanie własnego, niepowtarzalnego instrumentu, który mógł zabrać ze sobą do domu.

Podczas trwania obchodów uczestnicy wykonali instalację przestrzenną pt. „TYSIĄCE TWARZY” czyli kolaż z fotografii osób niepełnosprawnych będących uczestnikami obchodów. Wszyscy niepełnosprawni intelektualnie mogli na niej umieszczać swoje fotografie i napisy, aby pokazać się mieszkańcom Koszalina, przedstawić swoje twarze, zainteresowania i prace, które wykonują na co dzień.

Podczas trwania obchodów każdy, kto chciał zobaczyć siebie w nowej odsłonie mógł się udać do punktu METAMORFOZY prowadzonego przez wizażystkę i fryzjera lub do stoiska kosmetycznego firmy Oriflame.

Na placu przed ratuszem stanęło 13 stoisk kiermaszowych ukazujących dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych. Można było kupić ciekawe i niecodzienne wytwory rękodzielnicze wykonane przez osoby niepełnosprawne: obrazki, biżuterię, kosze wiklinowe, wyroby z gliny i drewna, kartki okolicznościowe i inne wyroby.

W trakcie trwania obchodów przeprowadzono konkurs na najładniejszą aranżację stoiska kiermaszowego. Na scenie ogłoszono wyniki konkursu – I miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej z Wałcza, II miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy z Bobolic i III miejsce Środowiskowy Dom Samopomocy z Barwic. Fundatorem nagród za najładniejszą aranżację stoiska kiermaszowego był Prezydent Miasta Koszalina.

W obiektywie: