Open menu

Festiwal Słońca – Przegląd Teatrów Niepełnosprawnego Aktora w Gryficach 22-23.10.2015

W dniach 22–23 października 2015 roku grupa Teatralna Tacy Sami z naszego Warsztatu brała udział w X Festiwalu Słońca – Przeglądzie Teatrów Niepełnosprawnego Aktora zorganizowanym przez PSOUU Koło w Gryficach. 

W przeglądzie udział wzięło 13 grup teatralnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Grupa teatralna Tacy Sami wystawiła spektakl pt.” Nie omijaj mnie”.Fabuła traktuje o inności w tłumie, obojętności. Poprzez ten spektakl pragniemy ukazać jak łatwo jest utracić dar pełnosprawności, który posiadamy, a którego nie dostrzegamy na co dzień. Chcemy wzbudzić w widzach refleksję nad tym, co musi się stać, aby każdy z nas inaczej spojrzał na osoby niepełnosprawne, które codzienne w swoim życiu mijamy, a nie dostrzegamy ich.

Podczas festiwalu obejrzeliśmy wiele ciekawych występów : grup teatralnych, teatrów tańca oraz teatrów światła i cieni. Była to świetna okazja do pokazania jak ważna jest komunikacja w zespole,  współpraca w grupie, a także kontakt z drugim człowiekiem.Około godz. 13.00 odbył się nasz występ, tym razem graliśmy bardzo odważnie i prawie opuściła nas trema. Sprawdziliśmy się jako aktorzy, ponieważ wygłaszaliśmy kwestie mówione, co rzadko nam się wcześniej zdarzało.

Grupy teatralne, których  przedstawienia mogliśmy obejrzeć wystąpiły w dwóch kategoriach: I kategoria – dzieci i młodzież oraz II kategoria – dorośli. Całość została oceniona przez profesjonalne jury. Ogłoszenie wyników  i  wręczenie statuetek oraz  medali odbyło się podczas Uroczystej Gali w OWR w Mrzeżynie. Oczekiwaniu na wyniki towarzyszyły duże emocje. W kategorii: młodzież i dorośli nasza Grupa teatralna Tacy Sami zdobyła I miejsce oraz wyróżnienie za najlepszą grę aktorską męską – dla Adama Saka za rolę męża ciężarnej kobiety. Dostaliśmy statuetki, dyplomy oraz medale a każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.

Całość spotkania zakończyła się zabawą integracyjną przy muzyce. Były tańce a nawet niektórzy mieli okazję popisać się swoimi talentami wokalnymi. Poczęstunek był wyśmienity podobnie jak atmosfera całego spotkania. Dnia 23 października po śniadaniu w ośrodku rozjechaliśmy się do swoich placówek.

W obiektywie: