Open menu

Happening "Świat oczami niewidomych" w Koszalinie 15.10.2010

Dnia 15 października każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Biała laska stała się nie tylko narzędziem pomocnym przy samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni, lecz również symbolem osób z uszkodzonym wzrokiem. Dzień ten ma przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, którzy także chcą uczestniczyć w życiu społecznym na miarę pragnień, i to bez koniecznego zdawania się na cudzą wrażliwość i współczucie.

Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie zorganizował w dniu 15 października 2010 roku Happening pt. „Świat oczami niewidomych”. Miał on za  zadanie zainteresować osoby widzące problemami osób niewidomych. Chcieliśmy, aby w tym dniu społeczeństwo zwróciło uwagę na życie i problemy osób niewidomych.

Uczestnicy grupy teatralnej „Tacy Sami” rozpoczęli happening przed Urzędem Miasta. Na białych tablicach zaprezentowali hasła mające na celu zwrócenie uwagi przechodniów na sytuacje przysparzające trudności w życiu codziennym osobom niewidomym. Ponadto uczestnicy grupy teatralnej zaaranżowali różne sytuacje np. przejście przez jezdnię, sprawdzenie rozkładu autobusu, zrobienie zakupów w sklepie, wykręcenie numeru telefonu, w których osoby niewidome na co dzień wymagają pomocy ze strony przypadkowych przechodniów. Aktorzy grupy teatralnej nagrodzili drobnym upominkiem przechodniów, którzy włączyli się w działania happeningu i nie przeszli obojętnie obok drugiego człowieka potrzebującego pomocy.

W obiektywie: