Open menu

VIII Mistrzostwa Bowlingowe w Koszalinie 19.11.2013

W dniu 19 listopada 2013 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie po raz ósmy było organizatorem Mistrzostw Bowlingowych pod hasłem „Mistrz Kręgla”. Mistrzostwa odbyły się w Centrum Rozrywki MK Bowling w Galerii „Kosmos” w Koszalinie.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Koszalina i Starosty Koszalińskiego. Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja „MAX”, „MIASTO-Tygodnik Koszaliński oraz Radio „ESKA”. Impreza była dofinansowana ze środków PFRON.
Partnerem przy organizacji Mistrzostw, jak co roku było Centrum Rozrywki MK Bowling. Wsparcie rzeczowe otrzymaliśmy od firmy „Coca-cola” HBC Polska Sp. z o.o z Koszalina oraz sklepów „Intermarche” , "Biedronka" i „Netto” z Koszalina.

W rywalizacji drużynowej wzięło udział 11 ekip, które walczyły ze sobą o zdobycie pucharów. Puchar dla zwycięskiej drużyny ufundował Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński. Za zajęcie II miejsca można było zdobyć puchar ufundowany przez Kanclerza Politechniki Koszalińskiej pana Artura Wezgraja. Puchar za zdobycie III miejsca ufundowała firma MPS International Ltd. Sp. z o.o w Koszalinie. Puchar za zdobycie IV miejsca ufundowany został przez panią Elżbietę Jasińską prezes gazety „MIASTO-Tygodnik Koszaliński”. Statuetki za udział w mistrzostwach ufundował pan Borys Boratyński i pan Adam Jaremko z firmy INVEST NIERUCHOMOŚCI z Koszalina. Puchary w konkurencji indywidualnej za zdobycie największej ilości punktów w kategorii kobiet i mężczyzn ufundowane zostały przez Mojsiuk Auto Mojsiuk Sp. J. w Starych Bielicach.

Udział w Mistrzostwach wzięły 84 osoby, które reprezentowały Warsztaty Terapii Zajęciowej Nr 1 i Nr 2 z Koszalina, Szczecinka, Białogardu, Słupska i Kołobrzegu. Udział wzięły również drużyny reprezentujące Środowiskowe Domy Samopomocy "Sens" i "Odrodzenie" z Koszalina, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Koszalina i Warnina oraz dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Koszalinie działającego przy PSOUU Koło w Koszalinie.

Pani Joanna Zduńska-kierownik WTZ-1 o godz. 10.30 powitała wszystkich uczestników Mistrzostw, zaproszonych gości, przedstawicieli władz lokalnych, przedstawicieli mediów, sponsorów i sympatyków. Zachęciła zawodników do rywalizacji, życzyła każdej drużynie wygranej oraz zdobycia pucharów i oficjalnie otworzyła mistrzostwa.

Następnie odbyła się konkurencja pod hasłem „Pojedynek Jednej Kuli”, w której uczestniczyli zaproszeni goście i sponsorzy. Losowali oni tory, na których czekały już drużyny biorące udział w mistrzostwach. W tej konkurencji punkty dla poszczególnych drużyn zdobyli:

 • Leopold Ostrowski - zastępca Prezydenta Miasta Koszalina ds. Polityki Społecznej
 • Andrzej Leśniewicz - Wicestarosta Koszaliński
 • Mirosława Zielony - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie
 • Anna Grala - przedstawicielka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie
 • Elżbieta Jasińska - prezes gazety "MIASTO-Tygodnik Koszaliński"
 • Artur Wezgraj - Kanclerz Politechniki Koszalińskiej
 • Wojciech Nowacki - przewodniczący PSOUU Koło w Koszalinie
 • Franciszek Bratko - Prokurent firmy MPS International Ltd. Sp. z o.o w Koszalinie
 • Wioletta Iwanek - przedstawicielka firmy MPS International Ltd. Sp. z o.o w Koszalinie
 • Ewa Kłyż - przedstawicielka firmy MPS International Ltd. Sp. z o.o w Koszalinie
 • Przemysław Neyder - przedstawiciel sklepu "Intermarche"   

Konkurencja polegała na wykonaniu jednego rzutu i strąceniu jak największej ilości kręgli. Punkty za strącone kręgle wliczone zostały do ogólnej punktacji drużyny na danym torze. Po zaciętej walce wszyscy uczestnicy tej konkurencji zostali nagrodzeni upominkiem w postaci ceramicznego kręgla, który został wykonany przez uczestników pracowni ceramicznej WTZ-1.

W dalszej części mistrzostw odbył się pokaz LIGI MISTRZÓW. Pan Aleksander Rehlis i pan Michał Zarzycki zademonstrowali uczestnikom mistrzostw kilkanaście „tajemnych sztuczek” jak strącić największą liczbę kręgli w jednym rzucie. Opowiedzieli również o tym jak wyglądają treningi Ligii Mistrzów.
Po pokazie pan Aleksander prowadzący mistrzostwa przedstawił drużynom zasady zawodów, system punktacji i poinformował o konkurencji indywidualne. Rozpoczęła się rywalizacja i walka o zwycięstwo.

Po zaciętej walce wyłoniono zwycięzców VIII Mistrzostw Bowlingowych:

I MIEJSCE - puchar Prezydenta Miasta Koszalina wywalczył Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 2 z Koszalina.
II MIEJSCE - puchar ufundowany przez Kanclerza Politechniki Koszalińskiej zdobył Warsztat Terapii Zajęciowej z Kołobrzegu.
III MIEJSCE - puchar ufundowany przez firmę MPS International Ltd. z Koszalina zdobył Warsztat Terapii Zajęciowej z Białogardu.
IV MIEJSCE - puchar ufundowany przez „MIASTO-Tygodnik Koszaliński” zdobył Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 1 z Koszalina.
W konkurencji indywidualnej za zdobycie największej ilości punktów w kategorii kobiet puchar otrzymała pani Anna Wiśniewska z Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Szczecinka. Natomiast puchar w kategorii mężczyzn zdobył pan Maciej Wieczorek z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Kołobrzegu

Pozostałe drużyny otrzymały statuetki za udział oraz dyplomy. Wszyscy zawodnicy biorący udział w mistrzostwach zostali udekorowani pamiątkowymi medalami. Wszystkie drużyny zostały również obdarowane słodkimi upominkami ufundowanymi przez sklep „Netto” w Koszalinie.  Podczas mistrzostw zawodnicy mogli wzmocnić swoje siły pyszną pizzą i ciasteczkami. Zawody odbyły się w miłej, przyjacielskiej i sportowej atmosferze.

W obiektywie: