Open menu

Terapia ruchowa

W ramach proponowanych zajęć ruchowych realizowane są cele mające poprawić sprawność ogólną oraz wydolność ruchową dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Wzmocnić ich samodzielność i niezależność. Zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej. Podczas ich realizacji stosowane są następujące ćwiczenia: czynne, bierne, ćwiczenia korekcyjne i pozycjonowanie podczas wszystkich form wsparcia proponowanych beneficjentom zadania, ćwiczenia naprzemienne, manualne, w zakresie koordynacji wzrokowo - ruchowej, ćwiczenia równoważne i odruchów obronnych i masaże.


Celem terapii jest dostarczenie wielu bodźców ruchowych, integracja odruchów posturalnych i dynamicznych i przede wszystkim nauczenie dziecka samodzielnego chodu lub przemieszczania się. W ramach realizacji zajęć ruchowych odbywają się również działania z zakresu odbioru, rozpoznawania i wykorzystywania wrażeń sensorycznych docierających do dziecka za pomocą wszystkich zmysłów. Proponowane są stymulacje poszczególnych układów z wykorzystywaniem ćwiczeń normalizujących układ przedsionkowy (zmysł równowagi), ćwiczeń normalizujących układ dotykowy i proprioception (zmysł czucia głębokiego), ćwiczeń stymulujących układ wzrokowy i słuchowy oraz kształtujący obraz i schemat ciała.


Trenerzy ruchowi służą również rodzicom udzielając im instruktażu w zakresie czynności pielęgnacyjnych, pozycjonowania dziecka podczas codziennych aktywności.



alt
„Przez rehabilitacje do samodzielności…” – I okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2025-31.03.2028 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie

>>>powrót do strony głównej<<<