II okres "Przez rehabilitację do samodzielności” 2023-2024

Rozpoczął się II okres realizacji projektu „Przez rehabilitację do samodzielności…” w ramach którego 45 uczestników w wieku od 7 do 25 r. ż uczestniczy w intensywnej, wielospecjalistycznej terapii. Uczestnicy projektu to również 20 dzieci niepełnosprawnych w wieku od 0 do 7 r. ż. które w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka objęte będą kompleksowymi formami rehabilitacji. „Przez rehabilitację do samodzielności…” – II okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2022-31.03.2025 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.


Od 1 kwietnia 2023 roku kontynuowane są zajęcia w zakresie integracji sensorycznej. Terapeuci realizują założone cele prowadząc indywidualną terapię poprzez stymulowanie poszczególnych układów zmysłowych. Podczas zajęć wykorzystywane są ćwiczenia normalizujące układ przedsionkowy(zmysł równowagi), ćwiczenia normalizujące układ dotykowy i prioprioceptywny (zmysł czucia głębokiego), ćwiczenia stymulujące układ wzrokowy i słuchowy, kształtujące obraz i schemat ciała, ćwiczenia doskonalące obustronną koordynację i usprawniające małą i dużą motorykę.

CIEKAWOSTKA:

Propriocepcja - Zmysł kinestetyczny

Propriocepcja, kinestezja, zmysł kinestetyczny, czucie głębokie – zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu ulokowane są w mięśniach, ścięgnach i stawach. Dzięki temu zmysłowi mózg wie, jak ułożone są kończyny bez patrzenia na nie[1] <TXT>


Do prowadzenia zajęć niezbędny jest specjalistyczny sprzęt podwieszany, wałki, piłki, huśtawki, tory przeszkód i inne. Zajęcia te wspierają proces nabywania kompetencji komunikacyjnych, społecznych i ruchowych.


W ramach projektu prowadzone są nadal zajęcia psychologiczne. Mają na celu rozwój umiejętności interpersonalnych, udzielenie wsparcia psychologicznego uczestnikom oraz pobudzenie motywacji beneficjentów do działania i pokonywania trudności. Zajęcia odbywają się indywidualnie.


„Przez rehabilitacje do samodzielności…”– II okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2022-31.03.2025 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.


W ramach realizowanego projektu uczestnicy korzystają z zajęć hipoterapii w Ośrodku Jeździeckim Skibno. Hipoterapia doskonale uzupełnia wszystkie inne oddziaływania terapeutyczne a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu na sferę ruchową, emocjonalną, społeczną, intelektualną i sensoryczną. Zainteresowanych zapraszam do odnalezienia bliższych informacji na stronie wwwhttp://pawelspisak.pl/ Polecamy!


„Przez rehabilitację do samodzielności…”– II okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2022-31.03.2025 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.


Realizacja II okresu projektu włącza do terapii również zajęcia logopedyczne prowadzone w formie indywidualnej. Ich celem jest usprawnianie aparatu mowy, rozwijanie umiejętności komunikowania się werbalnego i niewerbalnego, budowanie i rozwijani systemu AAC rozwijanie umiejętności żucia i przełykania. W grupie uczestników najmłodszych celem zajęć jest wczesne rozpoznawanie i diagnozowanie zaburzeń funkcji oralnych i profilaktyka przyszłych zaburzeń mowy i języka. Logopedzi służą instruktażem dla rodziców w zakresie usprawniania prawidłowego oddychania i rozwijania umiejętności żucia i przełykania.

Realizując zadania logopedzi ćwiczą aparat mowy, wykonują masaże wewnętrzne i zewnętrzne jamy ustnej z wykorzystaniem metod: M. Bogdanowicz, J.Cieszyńskiej - sekwencyjno- symultanicznej, metody Dennisona, metody werbalno-tonalnej, czytania globalnego, metody Castillo-Moralesa. Do realizacji zajęć włączane są programy logopedyczne z wykorzystaniem komputera.


 „Przez rehabilitację do samodzielności”– II okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2022-31.03.2025 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.


W ramach kontynuowania zajęć rehabilitacyjnych nadal realizowane są cele mające poprawić sprawność ogólną oraz wydolność ruchową osoby niepełnosprawnej. Wzmocnić ich samodzielność i niezależność. Zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej. Podczas ich realizacji stosowane są następujące ćwiczenia: czynne, bierne, ćwiczenia korekcyjne i pozycjonowanie podczas wszystkich form wsparcia proponowanych beneficjentom zadania, ćwiczenia naprzemienne, skrzyżne i manualne, w zakresie koordynacji wzrokowo - ruchowej, ćwiczenia równoważne i odruchów obronnych, masaże, ćwiczenia z wykorzystaniem elementów metody NDT - Bobath, W. Sherborne, S. Masgutowej.


W ramach terapii ruchowej dla najmłodszych uczestników projektu trenerzy ruchowi oceniają umiejętności motoryczne i rozwój procesów sensorycznych. Służą również rodzicom  udzielając im instruktażu w zakresie czynności pielęgnacyjnych, pozycjonowania dziecka podczas codziennych aktywności. Celem terapii ruchowej małego dziecka jest dostarczenie mu wielu bodźców ruchowych, integracja odruchów posturalnych i dynamicznych i przede wszystkim nauczenie dziecka samodzielnego chodu lub przemieszczania się.


„Przez rehabilitacje do samodzielności…”– II okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2022-31.03.2025 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.


W ramach II okresu projektu odbywają  się również zajęcia treningu umiejętności społecznych prowadzone przez przeszkolonych w tym zakresie trenerów. Trening ten stanowi niezbędny element w przygotowaniu dzieci niepełnosprawnych do funkcjonowania na jak najwyższym poziomie samodzielności społecznej.

Trening wpływa na kształtowanie właściwych zachowań w miejscu publicznym, zachowanie w sklepie, korzystanie z komunikacji miejskiej, zachowanie na przejściu dla pieszych, przewidywanie trudności i unikanie kłopotów, podejmowanie decyzji, zadawanie pytań i proszenie o pomoc, rozwój podstawowych umiejętności z zakresu samoobsługi i umiejętności niezbędnych w życiu społecznym.

Realizacja tych zajęć odbywa się w formie grupowej.


„Przez rehabilitacje do samodzielności…”– II okres realizacji, to zadanie dofinansowane ze środków PFRON, w terminie 01.04.2022-31.03.2025 realizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.


alt
Projekt "Przez rehabilitację do samodzielności..." realizowany w ramach Konkursu„ ”Sięgamy po sukces” finansowanego ze środków PFRON. Umowa ZZO/000187/16/D o zlecenie zadań w ramach art.36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

>>>powrót do strony głównej<<<