W dniu 8 czerwca 2009 roku spektakl „Nie omijaj mnie” grupy teatralnej TACY SAMI z WTZ Nr 1 w Koszalinie został wystawiony w Teatrze Propozycji „Dialog”. Na spektakl zaproszeni zostali rodzice uczestników z WTZ, darczyńcy, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tegorocznych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej.
Głównym przesłaniem spektaklu „Nie omijaj mnie” jest myśl: „Być pełnosprawnym, to tak naprawdę żadna zasługa, to dar, który każdemu z nas, o każdym czasie może być odebrany”. Chcemy wzbudzić w widzach refleksję nad tym, co musi się stać, aby każdy z nas inaczej spojrzał na osoby niepełnosprawne, które codziennie w swoim życiu mijamy.
Nasze życie przepełnione jest emocjami, których źródłem są rozmaite wydarzenia, rzeczy i inni ludzie. Tym, co pozwala uporządkować emocje i zrelacjonować przeżycia, jest sztuka. Swobodna i nieskrępowana ekspresja to wrodzona potrzeba wyrażania siebie i swoich przeżyć. Jest to także komunikowanie innym ludziom tego, co myślę i przeżywam. Teatr przez wiele lat był miejscem niedostępnym dla niepełnosprawnych. Integracja ludzi z różnych środowisk, przełamywanie wzajemnych uprzedzeń i odkrywanie wspólnoty z powodzeniem może odbywać się poprzez teatr. Terapia przez teatr, ma oczyszczający wpływ, zarówno dla widza jak i aktora. Jest sztuką i rzemiosłem; służy jako narzędzie wewnętrznego wzrostu, rozwoju, wzbogacenia osobowości. Występ na scenie to szansa na odniesienie, na co dzień rzadko dostępnego ludziom niepełnosprawnym, sukcesu. Akceptacja, oklaski, wzruszenie widowni jest przeżyciem wzmacniającym nie tylko dla aktorów z WTZ, ale także dla ich rodzin. W tym akcie skupienia na dziele, którego twórcami są ludzie często odrzucani i nie rozumiani przez społeczeństwo, dokonuje się realizacja najważniejszego celu teatroterapii -rehabilitacji społecznej. Człowiek niepełnosprawny przekracza swoje ograniczenia, złe doświadczenia. Mając wsparcie grupy, do której należy, rodziny i terapeutów, osiąga nową jakość życia.
Po spektaklu goście zostali zaproszeni na wystawę wytworów uczestników WTZ Nr 1 i WTZ Nr 2 w Koszalinie oraz na poczęstunek.
W obiektywie: