Sztuka drogą do aktywnej rehabilitacji
W dniach od 9 do 11 września w Łazach odbyły się XIII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie.W tegorocznej imprezie wzięło udział około 350 osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Ośrodków Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczych którzy przyjechali do Łaz z różnych regionów naszego kraju. Pierwszy organizowany przez PSOUU Koło w Koszalinie Plener Artystyczny odbył się w 2003 roku.
Sztuka drogą do aktywnej rehabilitacji
W dniach od 9 do 11 września w Łazach odbyły się XIII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie. W tegorocznej imprezie wzięło udział około 350 osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Ośrodków Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczych którzy przyjechali do Łaz z różnych regionów naszego kraju. Pierwszy organizowany przez PSOUU Koło w Koszalinie Plener Artystyczny odbył się w 2003 roku.
Ogromne zainteresowanie oraz cała fala bardzo pozytywnych opinii ze strony środowiska osób niepełnosprawnych, profesjonalnych artystów, lokalnych mediów oraz władz samorządowych zobligowała organizatora do podjęcia decyzji o cykliczności pleneru. Po raz kolejny spotkanie odbyło się w malowniczo położonej, nadmorskiej miejscowości Łazy, gdzie klimat i artystyczna aura sprzyja otwarciu się na piękno otaczającego świata, rozwija wyobraźnię, pozwala stworzyć dzieła piękne, pokazujące wrażliwość i uwalniające ekspresję.
Myślą przewodnią tegorocznego pleneru było hasło ,,Tylko skrzydła mi dajcie rozwinąć…”. Zakończone przed kilkoma dniami Warsztaty obfitowały w różnorodne zdarzenia integrujące w twórczym dziele profesjonalnych i nieprofesjonalnych artystów. Były także okazją do prezentacji osiągnięć i dokonań artystycznych oraz do wspólnej pracy warsztatowej, której pokaz efektów stanowi kulminację tego wydarzenia. Jak ocenili uczestnicy Warsztatów program tegorocznej imprezy był bardzo bogaty i urozmaicony. Oprócz pleneru malarskiego i fotograficznego zaproszeni goście mieli okazję brać czynny udział w warsztatach tanecznych, teatralnych, muzycznych, rękodzielniczych, kolażu. Dla zainteresowanych przygotowano pokazy dotyczące alternatywnych form artystycznych. Uczestnicy pleneru zdobyli również umiejętności związane z tworzeniem form przestrzennych z wikliny ogrodowej. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia odkrywające tajniki wykorzystania materiałów przeznaczonych do recyklingu podczas warsztatów Drugie życie papieru” ,tworzenia biżuterii z guzików oraz scrapbookingu. Niezwykle trafionym pomysłem organizatora były Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej . Dzięki nim bardzo wielu uczestników Warsztatów zdobyło wiedzę i umiejętności w zakresie prawidłowego, bezpiecznego zachowania się w przypadku zagrożenia, wykonywania podstawowych zabiegów reanimacyjnych , zasad wzywania pierwszej pomocy i postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Twórczość w życiu osób niepełnosprawnych jest elementem wzmacniającym, podnoszącym poczucie wartości i przynależności społecznej.
Dwunastoletnie doświadczenie z poprzednich spotkań pokazuje jak wiele radości osobom niepełnosprawnym daje kontakt z osobą twórczą, o podobnych zainteresowaniach artystycznych, kulturowych, światopoglądowych. Takie zetknięcie z drugim artystą jest ponadto okazją do poszerzenia wiedzy na temat różnych technik artystycznych, która zostanie wykorzystana podczas codziennych działań w placówkach Powstało wiele ciekawych prac, a sam proces tworzenia uwolnił wiele radości i przyniósł ogrom satysfakcji uczestnikom. Wielu odkryło w sobie twórczy potencjał i drzemiące dotąd talenty... Patronat honorowy nad Plenerem przyjął: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz. Plener sfinansowany został ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Lotto Milion Marzeń, Fundacji Bankowej im. Dr Mariana Kantona Banku PKO S.A., Fundacji Espersen , Firmy BiogenIdec, lokalnych sponsorów oraz PSOUU Koła w Koszalinie.
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie
Ewa Cyngiel.