W dniu 25 maja 2015 roku podopieczni placówek działających pod egidą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie, instruktorzy, opiekunowie, rodzice, wolontariusze, zaproszeni goście oraz nasi przyjaciele spotkali się na Rynku Staromiejskim w Koszalinie podczas Festiwalu Umiejętności - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W dniu 25 maja 2015 roku podopieczni placówek działających pod egidą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie, instruktorzy, opiekunowie, rodzice, wolontariusze, zaproszeni goście oraz nasi przyjaciele spotkali się na Rynku Staromiejskim w Koszalinie podczas Festiwalu Umiejętności - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński. Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Szczecin, Telewizja Max, Radio KOSZALIN oraz gazeta "MIASTO-Tygodnik Koszaliński".
Obchody Dnia Godności zainicjowane zostały kolorowym przemarszem ulicami miasta Koszalina. Pośród ponad 1000 uczestników korowodu znaleźli się przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz uczniowie i dzieci z koszalińskich szkół i przedszkoli. Przemarsz w kolorowych koszulkach ulicami miasta miał na celu zwrócenie uwagi na to, że osoby niepełnosprawne żyją obok nas, miał pokazać jak wielką wagę ma tolerancja i akceptacja inności.
Po kolorowej manifestacji nastąpiło znaczące wydarzenie dla naszego Stowarzyszenia, które ze sceny zapowiedziała pani Joanna Zduńska kierownik WTZ-1. W uznaniu za zasługi dla rozwoju Pomorza Zachodniego Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego panu Wojciechowi Nowackiemu. Odznaczenie ustępującemu Przewodniczącemu PSOUU Koła w Koszalinie wręczył pan Tomasz Sobieraj Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Przedstawiciele wszystkich placówek PSOUU Koło w Koszalinie w imieniu wszystkich podopiecznych i instruktorów złożyli na ręce pana Wojciecha Nowackiego kwiaty i podziękowania za jego wieloletnią i aktywną pracę społeczną.
Na zakończenie części oficjalnej pan Piotr Jedliński Prezydent Miasta Koszalina otworzył obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zwieńczeniem uroczystej inauguracji obchodów było wspólne odśpiewanie hymnu osób niepełnosprawnych. Feta rozpoczęła się na całego, czego oznaką było kolorowe confetti, które przy ostatnich taktach hymnu wystrzeliło w niebo.
Po części oficjalnej nastąpił blok artystyczno-warsztatowy, który poprowadziła pani Izabela Stec. Publiczność przed sceną porwała do wspólnej zabawy pani Izabela Kraszewska, śpiewając własne interpretacje znanych polskich i zagranicznych przebojów. Publiczność miała również okazję posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu Orkiestry "Morscy Muzycy" ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie.
W tym roku wszyscy zgromadzeni na Rynku Staromiejskim mogli podziwiać pokaz najnowszej kolekcji firmy "Promod" i firmy "C&A". W rolę modelek i modeli wcielili się podopieczni uczęszczający do placówek prowadzonych przez PSOUU Koło w Koszalinie, którzy wykonali brawurowo krótkie układy choreograficzne do znanych przebojów.
Przez cały czas trwania obchodów na placu przed Ratuszem działały stoiska interaktywne. Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych "Kolorowe babki", gdzie każdy miał możliwość samodzielnej dekoracji babeczek kremem i dekoracjami cukierniczymi. Natomiast podczas warsztatów "Rękodzieła unikalnego" uczestnicy mieli szansę na realizację własnych pomysłów w zakresie zdobienia toreb, poduszek oraz zwierzaków specjalnymi farbami do tkanin. Uczestnicy warsztatów "Kamienne cuda" mogli dostosowywać kształty kamieni do własnych oczekiwań, a ich barwę zmieniać za pomocą farb. Każdy chętny mógł również samodzielnie zrobić korale z wełny czesankowej lub wykonać ozdobny wpis do Księgi Pamiątkowej obchodów Dnia Godności. Dodatkową atrakcją było stoisko „Klub Caffe”, które zapraszało na pyszne domowe wypieki i kawę.
Na koniec trwania obchodów wykonano instalację przestrzenną pt. „KORALE INTEGRACJI”. Długim naszyjnikiem z korali zrobionych podczas warsztatów interaktywnych uczestnicy postanowili opleść fontannę na rynku. Wspólne dzieło miało uświadomić ludziom, że wśród społeczeństwa żyją ludzie niepełnosprawni, którzy stanowią grupę społeczną, która powinna być zauważana i traktowana na równych prawach z innymi. Na zakończenie wykonane zostało zdjęcie wszystkich uczestników z koralami z lotu ptaka.
Przed ratuszem można było podziwiać wystawę fotograficzną „Życie z niepełnosprawnością - moja historia” prezentującą osoby niepełnosprawne i ich pasje. Krótkie informacje pod zdjęciami bohaterów w ujmujący sposób opisywały ich sposoby na przezwyciężenie swojej niepełnosprawność oraz dążeniach do spełnienia marzeń.
Wolontariusze z Politechniki Koszalińskiej wraz z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w trakcie trwania obchodów wyszli na ulice Koszalina, gdzie zapraszali wszystkich do degustacji muffinek. Każda muffinka ozdobiona została malutką chorągiewką z hasłem dotyczącym praw osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Na placu przed ratuszem stanęło 12 stoisk kiermaszowych ukazujących dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych, w tym ciekawe i niecodzienne wytwory rękodzielnicze.
Przez kilka godzin Rynek Staromiejski wypełniła wielka feta Godności. Obchody Dnia Godności to ważna impreza, która pokazuje społeczeństwu, że inności nie należy się bać, że niepełnosprawny może być artystą, twórcą, może zachwycać. A niepełnosprawnym uświadamia, że nie mają się czego wstydzić, bo są częścią społeczeństwa.
W obiektywie: