Open menu

Droga do samodzielności-projekt realizowany z funduszy EOG

alt„Droga do samodzielności” taką nazwę nosi projekt realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (fundusze EOG) w ramach programu Obywatele dla Demokracji obszar „Przeciwdziałanie wykluczeniu” Projekt realizowany będzie od lutego 2015 do kwietnia 2016 roku.

alt„Droga do samodzielności” taką nazwę nosi projekt realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (fundusze EOG) w ramach programu Obywatele dla Demokracji obszar „Przeciwdziałanie wykluczeniu” Projekt realizowany będzie od lutego 2015 do kwietnia 2016 roku.

Jako jedna z 176 organizacji pozarządowych w skali kraju uzyskaliśmy dofinansowanie z funduszy norweskich na realizację zadań dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z terenu miasta i powiatu koszalińskiego. 

Projekt jest realizowany w partnerstwie z liderem mieszkalnictwa wspomaganego PSOUU Koło w Stargardzie, gdzie z powodzeniem od 14 lat taki system wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie funkcjonuje. Doświadczenie wniesione do projektu przez partnera pozwoli efektywniej realizować działania zmierzające do utworzenia mieszkań wspomaganych w Koszalinie. 

Zadaniem projektu pn. „Droga do samodzielności” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie i wyposażenie ich w umiejętności, które poprowadzą ku samodzielności, wyrównywaniu szans życiowych, przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i ich integracji ze społecznością. Wsparcie uzyskają 24 osoby niepełnosprawne intelektualnie i 24 rodziców/opiekunów. 

W ramach projektu przewidziano warsztaty dla rodziców  dotyczące umiejętnego aktywizowania i motywowania dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, przełamywania barier rodzicielskich, zmiany postaw nadopiekuńczych na wspierające i prowadzące do samodzielności. Dla uczestników zaplanowano wizytę studyjną u Partnera projektu w Stargardzie Szczecińskim w celu zapoznania się funkcjonowaniem i efektami mieszkań wspomaganych.

Dla osób niepełnosprawnych zaplanowano warsztaty z zakresu umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych, zwiększających kompetencje społeczne oraz trening samodzielności w mieszkaniu treningowym w pomieszczeniach Zakładu Rehabilitacyjnego Nr 1 w Koszalinie przy ul. Budowniczych 6. 

Trening umożliwi osobom niepełnosprawnym rozwijanie umiejętności samostanowienia, decyzyjności i niezależności, przyczyni się do podjęcia aktywności, co pozwoli w większym stopniu kierować własnym życiem. W trakcie pobytu realizowany będzie warsztat kulinarny (nauka przygotowania prostych posiłków), trening finansowy (gospodarowanie wydatkami) oraz organizowanie czasu wolnego (uczestnictwo w życiu kulturalnymi i społecznym). Mieszkanie treningowe jest wstępem do utworzenia mieszkań wspomaganych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie Koszalina, które funkcjonują od wielu lat w innych miastach w naszym kraju. Dla kadry pedagogicznej zorganizowane zostanie szkolenie z Racjonalnej Terapii Zachowań. 

Zaplanowano również konferencję dotyczącą mieszkalnictwa wspomaganego, która odbędzie się w kwietniu 2016 roku. Skierowana będzie do władz samorządowych, rodziców, opiekunów oraz osób profesjonalnie zajmujących się terapią osób niepełnosprawnych intelektualnie a dotyczyć będzie mieszkalnictwa wspomaganego i jego perspektyw w Koszalinie.

Realizacja projektu pozwoli osobom niepełnosprawnym intelektualnie wyznaczać małymi krokami własną drogę do samodzielności.

alt