×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but sds/praca_zdalna/1r/11tydz/2 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but sds/praca_zdalna/1r/11tydz/3 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Zajęcia zdalne 18-22.01.2021 Pracownia Rewalidacji

SENSORYCZNE KRĄŻKI


SENSORYCZNE KRĄŻKI - YouTube


Karnawału czas


Karnawał to barwny czas. Kolorowe fajerwerki tworzone podczas ćwiczeń oddechowych, ozdoby na bal karnawałowy. Maski, kolorowe, błyszczące.

To wszystko króluje w tym okresie w naszej pracowni. Mamy nadzieję, że mimo tego trudnego czasu wykonacie niepowtarzalne maski w domu.

  >>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<

Dzień Babci i Dziadka palcami malowane

 

 


Malowanie i rysowanie jest w naszej pracowni nie lada wyzwaniem. Dlatego też często wykonując nasze prace wykorzystujemy metodę 10 palców. Nasi uczestnicy przy wsparciu terapeutów mocą palce w kolorowych farbach, a następnie odciskają je na kartkach, tworząc przy tym niesamowite obrazki.


Kartki na dzień Mamy i Taty miały wzór kwiatowy, z okazji Dnia Flagi nasze odciski tworzyły piękne flagi, a z odcisków całych dłoni powstawało nasze godło – Orzeł Biały. Teraz czas na Dzień Babci i Dziadka.
Wielu z Was ma te szczęście, że Babcie i Dziadkowie są wciąż z Wami – pamiętajcie o ich zbliżającym się święcie.

Nie smućcie się jeżeli waszych dziadków nie ma już wśród nas. Możecie wykonać dowolny wzór, obrazek.


Cele:

- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej

- stymulacja zmysłu wzroku

- stymulacja zmysłu dotyku

- usprawnianie motoryki małej

- wzmacnianie poczucia sprawstwa


Metody:

- el. metody 10 palców

- el. metody F. Affolter

- aktywizująca

- el. arteterapii


Środki dydaktyczne:

- kartka

- kolorowe farby


Przebieg zajęć

  1. Przybliżenie znaczenia nadchodzących świąt
  2. Przygotowanie farb i kartki
  3. Wykonanie pracy

Filmik z YouTuba zapewne pomoże wam w znalezieniu inspiracji

link do filmu na stronę https://www.youtube.com/watch?v=iwWCNcnKyko


Dzień Babci i Dziadka palcami malowane

Malowanie i rysowanie jest w naszej pracowni nie lada wyzwaniem. Dlatego też często wykonując nasze prace wykorzystujemy metodę 10 palców. Nasi uczestnicy przy wsparciu terapeutów mocą palce w kolorowych farbach, a następnie odciskają je na kartkach, tworząc przy tym niesamowite obrazki.


Kartki na dzień Mamy i Taty miały wzór kwiatowy, z okazji Dnia Flagi nasze odciski tworzyły piękne flagi, a z odcisków całych dłoni powstawało nasze godło – Orzeł Biały. Teraz czas na Dzień Babci i Dziadka. Wielu z Was ma te szczęście, że Babcie i Dziadkowie są wciąż z Wami – pamiętajcie o ich zbliżającym się święcie.

Nie smućcie się jeżeli waszych dziadków nie ma już wśród nas. Możecie wykonać dowolny wzór, obrazek ;]


Dokarmiajmy mądrze.

Za oknami jest naprawdę mroźno, pamiętajmy w tym czasie o naszych skrzydlatych przyjacielach 🦆🐦🐤

Często widzimy ptaki w parkach dokarmiane resztkami chleba, czasem nawet lekko psującego się. W chlebie jest m.in. sól, która ptakom szkodzi, pieczywo jest też dla nich mało wartościowym pokarmem. Chcąc dobrze możemy zaszkodzić 😔

Przed zimowym dokarmianie zwierząt warto trochę poczytać - jak robić to dobrze!

W sklepach zoologicznych możemy kupić specjalne i dobrze dobrane mieszanki dla ptaków, kule, zawieszki...


 
 

My co roku samodzielnie tworzyliśmy tłuszczowo nasienne kule dla ptaków i wieszaliśmy je w okolicach naszego ośrodka.

Do wykonania takiej kuli potrzebujemy:

- siateczkę lub np. Myjkę kąpielową z której wytniemy potrzebna siateczkę

- smalec (bez dodatku soli. Najlepiej domowy, wytopiony wcześniej że słoniny)

- gotowa mieszankę dla ptaków lub słonecznik, ziarna zbóż, kukurydza, pestki dyni...


Smalec i przygotowane nasiona mieszamy, formujemy kule, umieszczany je w siateczce,  chowamy do lodówki i wieszamy, ale nie wszystkie na raz, pamiętajmy, że raz do karmione ptaszki wrócą po dokładkę;)


Pamiętajmy - regularnie dokładajmy jedzenie w karmnikach, usuwajmy resztki starego pożywienia. Regularnie wieszajmy nowe kule. Starajmy się zapewnić im dostęp do wody.

Dokarmiajmy z głową 😊


Nasza galeria

{gallery}sds/praca_zdalna/1r/11tydz/2{/gallery}


Terapia ręki – zabawy poprawiające motorykę małą.


  • Co to jest terapia ręki?

Ponieważ nieprawidłowy rozwój motoryczny najczęściej wpływa negatywnie również na rozwój ręki, terapia w tym zakresie opiera się w głównej mierze na usprawnianiu małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni i palców. Ćwiczenia dobierane są przez terapeutę indywidualnie do potrzeb uczestnika. Terapię zawsze poprzedza diagnoza, skoncentrowana na rozpoznaniu stopnia trudności uczestnika. Terapię ręki można prowadzić indywidualnie lub połączyć z terapią integracji sensorycznej.

Ćwiczenia na początku skupiają się na obręczy barkowej i kończynach górnych. Celem późniejszej terapii jest rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych , oraz poprawa ruchów precyzyjnych. Terapia w podejściu całościowym obejmuje ruchomość łopatek i stawów kończyn górnych oraz normalizację napięcia mięśniowego.


Terapia ręki - YouTube


W zależności od występujących zaburzeń praca opiera się na wzmacnianiu siły mięśniowej kończyn górnych, stymulacji czucia powierzchniowego lub głębokiego, doskonaleniu zdolności chwytu, doskonaleniu kontroli wzrokowo-ruchowej oraz skoordynowaniu pracy oburącz. Najwyższym stopniem umiejętności motorycznych jakie ręka osiąga jest grafomotoryka- sprawność manualna ręki podczas czynności związanych z pisaniem, rysowaniem.

{gallery}sds/praca_zdalna/1r/11tydz/3{/gallery}

Proponujemy zabawy, które przybliżą powyższy temat i jednocześnie zainspirują do ćwiczeń.


>>>powrót do menu praca zdalna<<<