×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but sds/praca_zdalna/1r/5tydz/1 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Zajęcia zdalne 10-17.12.2020 r. Pracownia Rewalidacji

Zadanie 1


Stymulacja polisensoryczna – elementy metody Snoelzena połączone z naszą ulubioną sensoplastyką.

O tym, że lubimy się brudzić podczas zajęć sensoplastycznych  zapewne wiecie.

Wiecie też o tym, że chętnie odwiedzamy naszych sąsiadów w pracowni obok. To właśnie tam jest wiele lamp, projektorów, iluminacji, które stymulują nasz wzrok.


{gallery}sds/praca_zdalna/1r/5tydz/1{/gallery}


Nie zawsze mamy możliwość wykorzystania sprzętów znajdujących się w pracowni Doświadczania Świata, nie powstrzymuje nas to jednak przed terapią wykorzystującą elementy metody Snoelzena.


Polisensoryczna stymulacja - YouTube


Chętnie łączymy te zajęcia z sensoplastyką, podczas której z produktów spożywczych tworzymy masy i kolorowe ciecze. Dziś pokażemy Wam jak takie zajęcia zorganizować w domu.


>>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<


Zadanie 2


CO CZUJĘ ? Wyrażanie i odczytywanie emocji 

Zapraszamy do współtworzenia dzisiejszych zajęć i do poznawania świata pełnego emocji.

Porozmawiajmy o emocjach - YouTube

Każdego dnia towarzyszą nam emocje, raz jesteśmy weseli, niekiedy smutni, coś nas zadziwia lub wzbudza złość, gniew. Mamy okazję do spędzenia razem czasu i kreatywnej zabawy.

>>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<

>>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<


Zadanie 3

GIMNASTYKA MÓZGU - wspomaganie rozwoju psychofizycznego.


Wcześniej wspominałyśmy już o kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona - LENIWE ÓSEMKI. Metoda ta jest prosta i skuteczna i wspomagająca naturalny rozwój każdego z nas. Pozwala ona pokonywać stresy i napięcia i  pomaga komunikować się z innymi ludźmi. Dr Paul Dennison opracował metodę mającą na celu zintegrowanie pracy mózgu, jak wiemy mózg jest symetryczny, a każda półkula ma inne zadanie. Prawa półkula jest odpowiedzialna za uczucia, pamięć, percepcję przestrzeni a lewa półkula myślenie, analizę, kontrolę nad słowem.

Cwiczenia - YouTube

Jeśli brakuje równowagi między nimi wtedy powstają różnego rodzaju zakłócenia min. wyrażanie własnych emocji i inne. Powstałe zaburzenia można zlikwidować poprzez ruch. Dlatego Dennison proponuje ćwiczenia, które prowadzą do integracji obu półkul mózgu. Działania kinezjologii edukacyjnej powodują dość szybkie i długotrwałe zmiany, poprzez rzeczywiste budowanie powiązań nerwowych w obrębie mózgu i ciała, dzięki czemu uczenie jest szybsze, skuteczniejsze i bezstresowo.


Gimnastyka mózgu >>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<


Zadanie 4

Terapia ręki – Masaż sensoryczno-motoryczny dłoni i ręki.


Masaże odgrywają istotną rolę w naszej codziennej pracy. Dziś skupimy się na masażu dłoni i ręki. Nasi uczestnicy zapewne dobrze go znają i świetnie pamiętają.


No to zaczynamy! 

10 powtórzeń każdej czynności w prawej i lewej ręce

  1. Głaskanie ręki od palców do łokcia i z powrotem, części górnej i dolnej
  2. Głaskanie części grzbietowej i dłoniowej:
  • Pojedynczo każdy palec (używamy dwóch palców wskazującego i kciuka – palec wskazujący masuje od góry), zaczynając od kciuka (od opuszka do nasady palca)
  • Następnie analogicznie powierzchnia boczna palca
  1. Rozcieranie:
  • Palcem wskazującym i kciukiem rozcieranie począwszy od kciuka przez wszystkie palce (rozpoczynamy od opuszka danego palca i kończymy na nadgarstku)
  • Rozcieranie swoją nasadą ręki, zewnętrzna i wewnętrzna część dłoni aż do nadgarstka
  • Rozcieranie kciukami, ruchami kolistymi kości nadgarstka w kierunku na zewnątrz
  1. Ugniatanie i kończenie masażu
  • Ugniatanie wewnętrznej strony dłoni ruchami kolistymi rozpoczynając od kłębu palca piątego do kciuka a następnie od kciuka do kłębu palca piątego  przez poszczególne palce (góra dłoni u nasady poszczególnych palców)
  • Ugniatanie całej ręki od nadgarstka do łokcia
  1. Masaż poszczególnych boków palców od nasady do opuszka rozpoczynając od kciuka (ściąganie rękawiczek)
  2. Zakończenie masażu głaskanie podłużne.

Terapia ręki - YouTube


Terapia ręki >>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<


Zadanie 5

Dziś po raz kolejny prezentujemy terapię prowadzoną Metodą Knillów. Zależy nam na regularności przeprowadzanych ćwiczeń. Tym razem przedstawiamy film instruktażowy jak wykonywać ćwiczenia przy wsparciu drugiej osoby.

Knill - YouTube


Zajęcia prowadzone Metodą Knillów cieszą się w naszej pracowni dużą sympatią. W miarę możliwości staramy się realizować te zajęcia 2 razy w tygodniu – wtorki i czwartki.
Dużą zaletą tej metody jest jej zabawowa forma muzyczno–ruchowa. Każdy ruch jest prosty,
ma określony cel, muzyka wyznacza długość i rytm wykonywanego ćwiczenia. Zdajemy sobie sprawę, że pozornie niektóre czynności mogą sprawiać naszym Uczestnikom trudność. Nic bardziej mylnego -  podpowiemy Państwu jak my pokonujemy te trudność.


>>>powrót do menu praca zdalna<<<