Zadanie 1
Hortiterapia to zajęcia, które realizujemy cały rok, mimo że koszarzą się głównie z wiosną. Hortiterapia to leczenie za pomocą ogrodu. To prawdziwie zielona terapia.
Latem i wiosną sadzimy kwiaty, odwiedzamy nasz ogród znajdujący się przy ośrodku. No dobrze, latem i wiosną wiadomo, ale jesień i zima? Rośliny w tym czasie odpoczywają w ogrodzie . Spokojnie, my mamy na to pomysł. Ogród na parapecie może mieć każdy z Was. Za chwilę zobaczycie jakie to proste. Hortiterapia to zajęcia, które realizujemy cały rok, mimo że koszarzą się głównie z wiosną. Hortiterapia to leczenie za pomocą ogrodu. To prawdziwie zielona terapia.
Latem i wiosną sadzimy kwiaty, odwiedzamy nasz ogród znajdujący się przy ośrodku. No dobrze, latem i wiosną wiadomo, ale jesień i zima? Rośliny, ogród w tym czasie odpoczywają. Spokojnie, my mamy na to pomysł. Ogród na parapecie może mieć każdy z Was. Za chwilę zobaczycie jakie to proste.
Bazylia zdalna >>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<
Zadanie 2
Zmysł dotyku
„Radość jest potrzebą, siłą i wartością życia" – mając na uwadze słowa Johannesa Keplera zajęcia dotyczący zmysłu dotyku, maja na celu zaciekawić, uczyć i wyzwolić spontaniczność w uczestnikach zajęć. DOTYK towarzyszy nam od narodzin , czasami przynosi ukojenie czasami sprawia ból... ale dotyk to bardzo ważny zmysł, on pozwala nam poznać świat. Opisać nasze odczucia, nie zapominajmy się w tym trudnym okresie przytulać, dotyk drugiej osoby może zdziałać cuda.
{gallery}sds/praca_zdalna/1r/4tydz/1{/gallery}
Zadanie 3
OD ZABAWY DO ZROZUMIENIA - SMAK – zabawy sensoryczne zgodne z metodą Glenna Domana
Metoda G. Domana rozwija a w razie potrzeby poprawia sprawność manualną ,mowę ,sprawność ruchową, sprawność dotykową, słuch i sprawność wzrokową. Zakłada, że należy dziecku zapewnić jak największą ilość doświadczeń działających na zmysły. KAŻDE NOWE DOŚWIADCZENIE TO EDUKACJA.
Każdy z naturalną ciekawością poznaje świat nasłuchując, podjadając, podpatrując, obwąchując, zgadując, huśtając się. Dlatego aby zmysły aktywnie dostarczały informacji o otoczeniu i pozwalały poznawać świat zaproponujemy zabawy ,które staną się motorem do aktywnego i miłego spędzania czasu .
Zadanie 4
Techniki relaksacyjne – elementy metody treningu progresywnego Edmunda Jacobsona
Spokój umysłu i ciała jest bardzo ważny. Codziennie spotyka nas wiele stresujących sytuacji, wiele docierających do nas bodźców wywołuje u nas stres. proponowany trening relaksacyjny jest dość trudny do wykonania przez naszych uczestników – wymaga dużej kontroli napięcia i rozluźniania mięśni nad czym niestety w dużym stopniu nie są w stanie zapanować.
Czas jest na tyle trudny i wymagający, że i Wam – opiekunom osób z niepełnosprawnością zapewne chwila relaksu jest niesamowicie potrzebna. Punktem wyjścia jest uświadomienie sobie różnicy pomiędzy stanem napięcia, a następnie rozluźnienia poszczególnych partii mięśni. W ten sposób poprzez rozluźnienie mniejszych obszarów dochodzi stopniowo do rozluźnienia całego ciała, a w konsekwencji odprężenia psychicznego.
Relaksacja Jacobson >>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<
Zadanie 5
W tym trudnym okresie pandemii chcemy zaproponować oddalenie się od świata realnego w zabawie poprzez tworzenie przestrzeni wyobrażeniowej umożliwiającej głębsze poznanie świata. Nasza propozycja to domowy teatrzyk. Poprzez zabawę w teatrzyk uczestnik zajęć może odtwarzając i przetwarzając treść swoich doświadczeń w świecie realnym przeżywać je na nowo i po kilka razy, a to ponowne przeżywanie obserwowanych zdarzeń i sytuacji oraz działań innych ludzi, stwarza okazję do porządkowania doświadczeń uczestnika.
Obserwując uczestnika podczas zabawy możemy uświadomić sobie jego potrzeby, zainteresowania, źródła lęku i frustracji, tajemnice oraz potrzeby radzenia sobie w potrzebie . Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Teatrzyk >>>Praca w formie pliku PDF do pobrania<<<