XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne” współfinasowanego ze środków PFRON 2024

REALIZACJA PROJEKTU "XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne"

w terminie od dnia 01 czerwca 2024 do dnia 31 października 2024


OPIS PROJEKTU

PROJEKT "XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne"
11-13 września 2024 r.


Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie,

z radością informuje, że z dniem  1 czerwca 2024r.

rozpoczęło realizację projektu


„XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne”
współfinasowanego ze środków PFRON


Termin realizacji projektu: 1 czerwca – 31 października 2024 r.


Termin realizacji XXII Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych11-13 września 2024 r.


Miejsce Realizacji:
(wybór ośrodka spośród nadesłanych ofert - zgodnie z zapytaniem ofertowym umieszczonym na stronie https://niepelnosprawni.koszalin.pl/projekt-lazy-2024/ogloszenia


Dla kogo (beneficjenci projektu):
dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, z 16 województw - reprezentantów placówek takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Ośrodki Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawcze, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, członków i podopiecznych stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz pozostałych osób z niepełnosprawnościami dla których sztuka i poznanie siebie stanowi ważny element życia i rehabilitacji.


Warunki Rekrutacji:
przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej do organizatora imprezy drogą mailową w wyznaczonym terminie (adres mailowy, termin nadsyłania zgłoszeń oraz szczegółowe informacje zawarte są na karcie zgłoszeniowej) - szczegóły i warunki rekrutacji zawarte zostały w regulaminie Imprezy dostępnym na stronie www.niepelnosparwni.koszalin.pl oraz u organizatora - PSONI Koło w Koszalinie – o zakwalifikowaniu w imprezie decyduje komisja do spraw rekrutacji.


Formy wsparcia w ramach projektu:
w ramach projektu zostanie zorganizowana trzydniowa ogólnopolska impreza o charakterze integracyjno- artystycznym, w ramach której zostaną zrealizowane warsztaty twórczo artystyczne m.in. taneczne, fotograficzne, filmowe, PinOn oraz warsztaty realizowane w 4 blokach tematycznych „W japońskim sadzie”, „Ogrody wertykalne”, „Zaczarowana transferowania”, „Kreatywnością malowane”.


Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne to jedne z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce, w którym osoby z różnymi niepełnosprawnościami mają okazję rozwijania swoich twórczych zdolności. Wydarzenie to odgrywa niezwykle ważną rolę w rehabilitacji społecznej i wszechstronnym rozwoju tych osób.


REALIZACJA PROJEKTU "XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne"

w terminie od dnia 01 czerwca 2024 do dnia 31 października 2024


Opis działań planowanych w ramach projektu: projekt realizowany jest od dnia 01 czerwca 2024 do dnia 31 października 2024. Efektem wszelkich działań podejmowanych w ramach projektu jest realizacja XXII Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych odbędą się  pod hasłem „Bądź paleta barw w życiu innych ludzi…”


Które obędą się w  dniach 11- 13 września 2024 roku. W ramach Imprezy zrealizowane zostaną następujące działania:

Warsztaty filmowe - podczas trwania warsztatów ich uczestnicy będą mieli możliwość zdobyć wiedzę dotyczącą podstawowych zasad i reguł zachowania się przed obiektywem kamery, zgłębić wiedzę dotyczącą autoprezentacji oraz zapoznać się z profesjonalnym sprzętem służącym do nagrywania filmów, jak i tajników jego powstawania.


Warsztaty fotograficzne - podczas których uczestnicy warsztatów za pomocą obiektywu aparatu będą mogli zarejestrować swoje spostrzeżenia, zwrócić uwagę innych osób na to, co ich zainspirowało, poruszyło, rozśmieszyło. Prace powstałe warsztatów zostaną zaprezentowane na Wystawie Poza warsztatowej.

Warsztaty taneczne - w ramach warsztatów ich uczestnicy będą zapoznawać się z różnymi stylami tanecznymi, będą mogli nauczyć się podstawowych kroków tanecznych.


Warsztaty udzielania pierwszej pomocy- celem warsztatów będzie nauka udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej – nauka prawidłowego, bezpiecznego zachowania się w przypadku zagrożenia, nauka podstawowych zabiegów reanimacyjnych, zasad wzywania pierwszej pomocy i postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.


Warsztaty relaksacyjnych - w namiocie relaksacyjnym specjalnie ogrzewanym– w których osoby z niepełnosprawnością o słabszej kondycji fizycznej, będą mogły wyciszyć się, odpocząć, posłuchać muzyki relaksacyjnej, poddać się aromaterapii.


Warsztat wizażu i fryzjerstwa - pokaz makijażu i fryzjerstwa w wykonaniu zaprzyjaźnionych fryzjerek i kosmetyczek współpracujących z organizatorami Imprezy od 11 lat. Warsztaty koordynowane będą przez wolontariuszy.


Warsztaty „Nasze osiągnięcia” – celem warsztatów jest prezentacja osiągnięć przez osoby z niepełnosprawnością w formie warsztatowej (praktycznej). Dzięki takim warsztatom możliwa będzie wymiana doświadczeń, wiedzy i umiejętności przez wszystkich uczestników imprezy (zarówno osoby z niepełnosprawnością jak i kadrę z nimi pracującą).


Warsztaty PinOn – podczas trwania warsztatów ich uczestnicy będą mieli możliwość zdobyć wiedzę i umiejętności tworzenia butonów według własnego pomysłu/wzoru.

Warsztaty w ramach 4 bloków tematycznych. Każdy blok trwa łącznie 16h i zawiera 4warsztaty (każdy trwający po 4h) łączących się tematykę.


Blok I „W wiśniowym sadzie”

zawiera: „Warsztaty tworzenia świec”, „Warsztaty tworzenia i dekorowania lampionów japońskich”, „Warsztaty wachlarzy japońskich”, „Warsztaty kaligrafii liter japońskich” 
- praca artystyczna ukierunkowana na sztukę i kulturę japońską. Efektem realizacji bloku jest powstanie artystycznych dekoracji w stylu japońskim- samodzielnie przygotowanych świec, zdobionych wachlarzy, lampionów przybliżających kulturę wschodu oraz ich niespotykany szacunek dla natury.


Blok II „Ogrody wertykalne”

zawiera: „Warsztaty doniczki i kwietniki”, ”Warsztaty linoryt w ogrodzie”, „Warsztaty zielonym do góry”, „Warsztaty wertykalne”

- praca z roślinami, ziemią zawierające elementy ekologii i ochrony środowiska (w tym tworzenia, zdobienia dekoracji roślinnych w doniczkach i kwietnikach). Efektem realizacji bloku jest powstanie mini ogrodów w samodzielnie przygotowanych i dekorowanych doniczkach i kwietnikach wykorzystując do tego dary przyrody, roślinność oraz tradycyjne i niekonwencjonalne materiały plastyczne i narzędzia plastyczne i ogrodnicze.


Blok III „Zaczarowana transferowania”

zawiera: „Warsztaty zaczarowany kubeczek”, „Warsztaty transferu na ceramice”, „Warsztaty namaluj swoja torbę”, „Warsztaty transferu na materiale”

- praca związana z dekorowaniem materiału oraz ceramiki przy użyciu techniki sublimacji. Efektem realizacji bloku jest stworzenie sztuki użytkowej zaprojektowanej i ozdobionej według własnego pomysłu wykorzystując do tego proces sublimacji oraz tradycyjne i niekonwencjonalne materiały i narzędzia plastyczne.


Blok IV „Kreatywnością malowane”

zawierają – „Warsztaty martwej natury”, „Warsztaty nadmorski pejzaż”, „Warsztaty być jak Picasso”, „Warsztaty Sztuka w pudełku”

- praca z różnymi technikami malarsko-rysunkowymi, pozwalająca każdemu uczestnikowi warsztatu poznać lub rozwinąć swój potencjał twórczy. Efektem realizacji bloku jest powstanie obrazów wykonanych różnymi technikami plastycznymi korzystając z nadmorskiego klimatu i zaproponowanych aranżacji oraz wykorzystując do tego tradycyjne i niekonwencjonalne materiały i narzędzia plastyczne.

oraz

  • Prezentacja filmu
  • Dyskoteka
  • Dwa pikniki integracyjne
  • Poczęstunek dla osób nienocujących w pierwszy dzień imprezy

Od 22 lat konstytucyjnym przesłaniem, jakie przyświeca Ogólnopolskim Integracyjnym Warsztatom Artystycznym jest integracja poprzez sztukę. Podczas imprezy zaciera się granica niepełnosprawności. Poprzez sztukę  osoby  postrzegane są przez pryzmat swojej wrażliwości na piękno, postrzeganej rzeczywistości, wyrażania swojej twórczej ekspresji i emocji. Wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości jest okazją do zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Ponadto osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy fizyczną mają szansę odkryć, rozwinąć i zaprezentować możliwości samodzielnego działania, które w życiu codziennym często są ograniczane.


Od dwudziestu dwóch lat trwania Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych mamy możliwość dostrzeżenia zmian jakie niesie ze sobą realizacja imprezy, jak pozytywnie wpływa na kształtowanie się samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak wpływa na  środowisko społeczne w sposobie  spostrzegania osób z  niepełnosprawności , jak wielu z nas rozwija swoje zdolności artystyczne, odkrywa swoje ukryte talenty oraz otworzyło się na drugiego człowieka -  nie tylko podczas trwania imprezy ale również  podczas jej przygotowywania.


Wszelkie pytania dotyczące projektu prosimy kierować pod numerem telefonu 94 345 08 53.


Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.

REALIZACJA PROJEKTU "XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne"

w terminie od dnia 01 czerwca 2024 do dnia 31 października 2024


>>>powrót do Aktualności<<<