×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but sds/galeria/galeria62,limit=4 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but sds/galeria/galeria63,limit=4 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Bal Karnawałowy 2014

27 lutego 2014 r. nasi podopieczni wraz z koleżankami i kolegami z WTZ-1 wzięli udział w Balu Karnawałowym zorganizowanym przez instruktorów ŚDS. W tym dniu przypadł również tłusty czwartek. Geneza tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień. Tłusty czwartek w naszej kulturze zwany jest też zapustami. W tym dniu panuje zwyczaj pieczenia i zjadania pączków, albo chrustów, które zwane są inaczej faworkami. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Tak oto Władysław Broniewski pisał na ten temat w wierszu „Tłusty czwartek":

Góra pączków, za tą górą 
Tłuste placki z konfiturą, 
Za plackami misa chrustu, 
Bo to dzisiaj są zapusty. 
Przez dzień cały się zajada, 
A wieczorem maskarada: 
Janek włożył ojca spodnie, 
Choć mu bardzo niewygodnie, 
Zosia - suknię babci Marty 
I kapelusz jej podarty, 
Franek sadzy wziął z komina, 
Bo udawać chce Murzyna. 
W tłusty czwartek się swawoli, 
Później czasem brzuszek boli.

Tłusty Czwartek rozpoczyna również ostatni tydzień karnawału, dlatego była to okazja, aby poddać się karnawałowemu szaleństwu na parkiecie. Jest kilka takich dni w roku, kiedy nogi same rwą się do tańca i nie sposób zostać w domu, aby potem nie żałować. Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11:00 przywitaniem wszystkich obecnych, po czym zebrani ustawili się do zdjęcia grupowego. Następnie rozpoczęła się dyskoteka, która trwała do godziny 13:00. Różnorodna muzyka, znane i lubiane przeboje porwały wszystkich uczestników do tańca. Niewątpliwe atuty imprezy to świetne dekoracje z kolorowych balonów, masek oraz poczęstunek w postaci pączków oraz innych słodkości przygotowanych przez organizatorów i gości.

Bal karnawałowy dostarczył wszystkim obecnym wielu przyjemnych wrażeń. Był to mile spędzony czas w gronie przyjaciół, a zarazem wspaniała integracja podopiecznych i instruktorów. Zabawa wyzwoliła wiele pozytywnych emocji wśród uczestników. Wszyscy pokazali, że potrafią się dobrze bawić, co najlepiej widać na załączonych zdjęciach. Na temat przebiegu zabawy ze strony uczestniczących padły same pozytywne i ciepłe słowa. Założone cele i zadania zorganizowanej imprezy zostały zrealizowane.


Galeria 1
{gallery}sds/galeria/galeria62,limit=4{/gallery}


Galeria 2
{gallery}sds/galeria/galeria63,limit=4{/gallery}