Relacja z XX OIWA Łazy 2022

XX Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne

Łazy, 14–16 września 2022 r.

pod hasłem „20 lat… sukces drobnych wysiłków powtarzanych rok po roku”


Tradycją już jest, że wrześniowe dni stają się prawdziwym świętem osób z różnymi niepełnosprawnościami, których łączy podobna wrażliwość na piękno i postrzeganie rzeczywistości przez pryzmat sztuki. Już od 20 lat Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Koszalinie organizuje Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne. Śmiało można powiedzieć, że tegoroczna XX już edycja była równie udana jak poprzednie. Miesiące przygotowań, ogromne zaangażowanie kierownictwa, kadry, uczestników oraz wspierających działania PSONI Koło w Koszalinie rodziców zaowocowały powstaniem pięknego wydarzenia o charakterze integracyjno-kulturalnym. Z roku na rok Warsztaty Artystyczne cieszą się dużym zainteresowaniem, a każda kolejna edycja odbywa się z coraz większym rozmachem. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Tomasz Sobieraj, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalin, oraz Marian Hermanowicz Starosta Koszaliński.
Galeria:


Wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości jest okazją do zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Ponadto osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy fizyczną mają szansę odkryć, rozwinąć i zaprezentować możliwości samodzielnego działania, które w życiu codziennym często są ograniczane.


Galeria:


W tym roku podczas trzech dni w pięknej, nadmorskiej miejscowości Łazy gościło około 500 osób. W XX Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach Artystycznych wzięli udział reprezentanci 13 województw z terenu naszego kraju. Byli to przedstawiciele placówek takich jak: Stowarzyszenie Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji ARTERIA, Warsztat Terapii Zajęciowej Katowice, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Krajeńskim, Warsztat Terapii Zajęciowej CARITAS w Urzeczu, Środowiskowy Dom Samopomocy „DOM TĘCZA” w Gnieźnie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu, Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Lwówku Śląskim, Centrum Terapeutyczno- Rehabilitacyjne „OSTOJA” we Wrocławiu, Warsztat Terapii Zajęciowej „OSTOJA” we Wrocławiu, Warsztat Terapii Zajęciowej przy TWRP „Wszechnica Konecka” Końskie, Dom Pomocy Społecznej w Zborowie, Warsztat Terapii Zajęciowej RYSIPON „Dar Serca” w RYNIE, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „MY DLA INNYCH” w Białymstoku, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Warsztat Terapii Zajęciowej w Korytnikach, Dom Pomocy Społecznej „Leśna Polana” w Jasieńcu, Warsztat Terapii Zajęciowej - CARITAS ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ w Łapinie Dolnym, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „GAUDIUM ET SPES” Warsztat Terapii Zajęciowej w Krakowie.


Galeria:


Integracyjny aspekt tegorocznych warsztatów Artystycznych przewijał się we wszystkich działaniach zaplanowanych przez organizatora. Nawiązaniu nowych znajomości i wymianie doświadczeń na polu artystycznym sprzyjał udział w różnorodnych warsztatach: fotograficzne, filmowe, wizażu i fryzjerstwa, taneczne, udzielania pierwszej pomocy, rękodzielnicze, m.in. „Czas na czas”, tworzenie świec i kamiennych świeczników, „Dzierganie na ścianę”, „Wiklinowe wariacje”, „Cuda wianki”, malowanie techniką olejną, „Makramowe anioły”, „Boho na drzwi”, „Kreatywna tkanina”, „Muszelkowe inspiracje”, „Zaczarowany kubeczek”, „Malowanie na tkaninie”, „Kolorowy świat witraży”, „Nieszablonowe obrazy”, „Nasze osiągnięcia” oraz relaksacyjno-integracyjne, np. „Kino na leżakach”, dyskoteka, kolorowy pochód na plażę czy dwa pikniki.


Galeria:Wspaniałe zabawy integracyjne zaproponowała ekipa Spondylus z Koszalina. Nie sposób opisać całej oferty zaproponowanej przez organizatora. Po prostu trzeba to przeżyć, dlatego zapraszamy do Łaz za rok.


Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON.Dziękujemy za wielkie serce! Wasze wsparcie było nieocenione.  Szczególne podziękowania dla:

Patronat medialny:


>>>powrót do aktualności<<<