FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Koszalinie 20.05.2016

Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie wraz z Centrum Kultury 105 w Koszalinie w dniu 20 maja 2016 roku już po raz piętnasty zorganizowało "Festiwal Umiejętności - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną", który oficjalnie rozpoczął obchody Dni Koszalina.
Na Rynku Staromiejskim w Koszalinie spotkali się podopieczni placówek działających pod egidą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie, instruktorzy, opiekunowie, rodzice, wolontariusze, zaproszeni goście, uczniowie koszalińskich szkół podstawowych i gimnazjum oraz przedszkolaki.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński. Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Max, Radio KOSZALIN, "Głos Koszaliński" oraz gazeta "Nasze Miasto". Obchody zostały dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Obchody Dnia Godności zainicjowane zostały kolorowym przemarszem ulicami miasta Koszalina. Pośród ponad 900 uczestników korowodu znaleźli się przedstawiciele:

  • Warsztatów Terapii Zajęciowej z Koszalina, Sławna, Czarnego, Modrzewca, Wałcza, Szczecinka,
  • Domy Pomocy Społecznej z Cetunia, Mielna, Żydowa, Nowych Bielic,
  • Ośrodek Rehabilitacyjno -Edukacyjno-Wychowawczy z Koszalina,
  • Szkoły Podstawowej Nr 7, z Zespołu Szkół Nr 21, Gimnazjum Nr 4 w Koszalinie,
  • Przedszkola Nr 10, 11, 21, 35 w Koszalinie oraz z Przedszkola Integracyjnego i Edukoland w Koszalinie.

Przemarsz w kolorowych koszulkach ulicami miasta miał na celu zwrócenie uwagi na to, że osoby niepełnosprawne żyją wśród nas, miał pokazać jak wielką wagę ma tolerancja i akceptacja inności. Niósł przesłanie, że każdy człowiek bez względu na to, czy jest sprawny czy niepełnosprawny ma swoje miejsce w społeczeństwie oraz równy dostęp do korzystania z aktywności życiowej. Do udziału w przemarszu zaproszeni zostali uczniowie koszalińskich szkół oraz przedszkolaki. Łącznie ze szkół przybyło 506 osób. Tak duże zainteresowanie ze strony szkół świadczy o zainteresowaniu zarówno nauczycieli jak i uczniów tematyką dotyczącą życia ONI oraz wskazuje na wzrost poziomu świadomości społecznej w tym zakresie, tolerancji i akceptacji osób funkcjonujących z obniżonymi możliwościami intelektualnymi.

Po kolorowym przemarszu oficjalnego otwarcia Festiwalu Umiejętności - Dnia Godności i Dni Koszalina dokonał zastępca Prezydenta Miasta Koszalina Andrzej Kierzek, Dariusz Sokalski Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie oraz Joanna Zduńska kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie. Symboliczny klucz do bram miasta na ręce osób niepełnosprawnych intelektualnie przekazali studenci Politechniki Koszalińskiej . Był to doniosły i znaczący gest ze strony władz miasta Koszalina. Zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które poczuły się ważne, potrzebne i wyróżnione ponieważ nie każdy może otrzymać klucz do bram naszego miasta.

Następnie uczestnicy obchodów przystąpili do odśpiewania hymnu osób niepełnosprawnych oraz wystrzelenia w niebo kolorowych rac papierowych. Feta rozpoczęła się na całego, czego oznaką były kolorowe confetti, które przy ostatnich taktach hymnu wystrzeliły w niebo.

Po części oficjalnej nastąpił blok artystyczno-warsztatowy, który poprowadziła pani Izabela Stec. Imprezę rozpoczęła energetyczna ZUMBA DANCE dla wszystkich. Publiczność przed sceną porwała do wspólnego zatańczenia zumby instruktorka fitness pani Anna Dąbrowska.

W tym roku wszyscy zgromadzeni na Rynku Staromiejskim mogli podziwiać pokaz najnowszej kolekcji wiosenno-letniej firmy "Promod" i firmy "C&A". W rolę modelek i modeli wcielili się podopieczni uczęszczający do placówek prowadzonych przez PSOUU Koło w Koszalinie, którzy brawurowo zaprezentowali kolekcje w profesjonalnym układzie choreograficznym do znanych przebojów.

Przez cały czas trwania obchodów na placu przed Ratuszem działało 8 warsztatów artystyczno- twórczych "Podziel się swoją pasją".
Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych "Kolorowe babki", gdzie każdy miał możliwość samodzielnej dekoracji babeczek kremem i dekoracjami cukierniczymi.
Natomiast podczas warsztatów "Rękodzieła unikalnego" uczestnicy mieli szansę na realizację własnych pomysłów w zakresie zdobienia toreb, poduszek oraz zwierzaków specjalnymi farbami do tkanin, wykonania biżuterii z wełny czesankowej.
Podczas warsztatów „Dedykacje i życzenia” uczestnicy mogli wykonać dedykacje dla najbliższych, przyjaciół, rodziny, kolegów lub podzielić się swoim mottem życiowym z innymi. W ramach tego warsztatu powstało wielkie serce z dedykacjami i pozytywnymi przekazami czyniącymi świat lepszym. W tym dniu delegacja uczestników festiwalu odwiedziła pracowników urzędu miasta przekazując serca z dedykacjami .
Na warsztatach "Ze starego coś nowego" każdy mógł samodzielnie przetworzyć stare wytwory użytkowe w coś nowego i zaskakującego.
Z kolei podczas warsztatów "Bukiet dla mamy" uczestnicy obchodów mogli własnoręcznie wykonać z kolorowej bibuły kwiaty dla swojej mamy.
W czasie trwania „Warsztatu haftu matematycznego”, każdy chętny mógł się nauczyć haftu i namalować igłą i nitką, swój własny niepowtarzalny obrazek lub okolicznościową kartkę.
Na warsztatach scrapbookingu można było przygotować kartki pn. "Wakacyjne marzenia".  

W trakcie trwania obchodów ogłoszony został konkurs na najładniej wykonany wyrób artystyczny na warsztatach integracyjnych "Podziel się swoją pasją". Instruktorzy prowadzący poszczególne warsztaty zgłosili swoich zwycięzców, którzy po ogłoszeniu wyników odebrali na scenie nagrody wręczone przez panią Joannę Zduńską kierownik WTZ-1.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Było stanowisko, gdzie każde dziecko mogło mieć wykonany kolorowy makijaż twarzy. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w Warsztatach sensorycznych pod hasłem ŚWIAT ZMYSŁÓW przygotowanych przez OREW w Koszalinie, które miały na celu poznawanie i odczuwanie własnych zmysłów. Grupa Baltic Fun przygotowała animacje dla najmłodszych uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy oraz warsztaty tworzenia baniek mydlanych i warsztaty tworzenia kolorowych zwierzątek z balonów.
Podczas trwania obchodów Dnia Godności publiczność miała okazję posłuchać recitalu zespołu VIVERE ze Studia Piosenki Aktorskiej w Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Na scenie zaprezentowali się również tancerze ze Studia Tańca Krzysztof Sztorc, którzy brawurowo wykonali salsę i bachatę oraz taniec brzucha.  

Dodatkową atrakcją była loteria fantowa oraz stoisko „Swojska chata”, które zapraszało na pyszne domowe wypieki wykonane przez rodziców - członków stowarzyszenia oraz na kawę, łazanki i chleb ze smalcem wykonane pracownię gospodarstwa domowego w WTZ Nr 1.

Wolontariusze z Politechniki Koszalińskiej wraz z podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w trakcie trwania obchodów wyszli na ulice Koszalina, gdzie zapraszali wszystkich do degustacji muffinek. Każda ozdobiona została malutką chorągiewką z hasłem dotyczącym praw osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem akcji jest społeczne oswojenie zjawiska niepełnosprawności.

Na placu przed ratuszem stanęło 11 stoisk kiermaszowych ukazujących umiejętności artystyczne osób niepełnosprawnych. Można było kupić ciekawe i niecodzienne wytwory rękodzielnicze wykonane przez osoby niepełnosprawne jak obrazki, biżuterię, kosze wiklinowe, wyroby z gliny i drewna, kartki okolicznościowe i inne wyroby.
Przed ratuszem można było podziwiać wystawę fotograficzną „Życie z niepełnosprawnością - moja historia” prezentującą osoby niepełnosprawne i ich pasje.  Krótkie informacje pod zdjęciami bohaterów w ujmujący sposób opisywały ich sposoby na przezwyciężenie swojej niepełnosprawność oraz dążeniach do spełnienia marzeń.

Na kilka godzin Rynek Staromiejski – serce Koszalina zamienił się w wyspę tolerancji, akceptacji, przyjaźni, tętnił życiem i kolorami . Obchody Dnia Godności to ważna impreza, która pokazuje społeczeństwu, że inności nie należy się bać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowią element naszego społeczeństwa i to od nas zależy, jak skonstruujemy rzeczywistość i świat, by nasi słabsi bracia godnie w nim żyli.

 W obiektywie: