Wizyta studyjna w Gdańsku - mieszkalnictwo wspomagane

altW dniu 26 listopada 2015 roku pojechaliśmy z wizytą studyjną do Gdańska celem zapoznania się z funkcjonowaniem mieszkalnictwa wspomaganego. Liczną grupą, w towarzystwie rodziców naszych podopiecznych, przedstawicieli kadry oraz Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie gościliśmy w PSOUU Koło w Gdańsku. Tam dzięki gościnności mieszkańców, osób niepełnosprawnych intelektualnie,  mogliśmy obejrzeć ich mieszkania.

W budynku mieszka 16 osób, każda z nich posiada własny pokój wyposażony w aneks kuchenny i łazienkę. Pod opieką instruktorów, osoby niepełnosprawne prowadzą samodzielne życie. Do południa uczęszczają na warsztaty, chodzą do pracy, a popołudniami bardziej bądź mniej aktywnie spędzają czas. Dzięki mieszkaniom wspomaganym osoby niepełnosprawne mogą prowadzić dorosłe życie, tak jak ich zdrowi rówieśnicy. Mają własne mieszkania, mogą samodzielnie decydować o tym co chcą robić, kogo zaprosić lub odwiedzić. Podczas wizyty studyjnej mieszkańcy przestawili nam przygotowaną przez siebie prezentację, opowiedzieli o tym, jak wyglądają ich dni, czym się zajmują, co im daje mieszkalnictwo wspomagane.

Swoimi doświadczeniami, poglądami i obawami podzielili się również rodzice, których dzieci mieszkają poza domem rodzinnym. Ta bezpośrednia relacja rodziców była bardzo cennym doświadczeniem dla uczestników naszej wizyty. Nie zabrakło również informacji o tym, jak w praktyce od strony finansowej i organizacyjnej działa mieszkanie. Pani kierownik opowiedziała o zaletach utworzenia mieszkalnictwa, podzieliła się z nami również swoimi obawami dotyczącymi źródeł finansowania.

Z głową pełną informacji, przemyśleniami i nadziejami wróciliśmy do Koszalina bardzo późnym wieczorem. Teraz kiedy odwiedziliśmy mieszkania wspomagane w Stargardzie Szczecińskim i Gdańsku czas zastanowić się, jak można utworzyć je w naszym mieście.

W obiektywie: