Warsztaty psychologiczne dla rodziców w Koszalinie (część 1) 27.03.2015

alt

W ramach projektu „Droga do Samodzielności” w dniu 27.03.2015 roku odbyły się warsztaty psychologiczne z rodzicami dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pierwsza część warsztatów odbyła się w obiekcie PSOUU na terenie Zakładu Rehabilitacyjnego Nr 1 w Koszalinie. Warsztaty poruszyły tematykę oblicza „Dorosłej niepełnosprawności”.

Celem warsztatów było poznanie poglądów rodziców na usamodzielnianie ich dorosłych niepełnosprawnych dzieci, sposobów radzenia sobie w życiu codziennym z tym zagadnieniem oraz przekazanie rodzicom wiedzy, sposobów i metod wspierania i rozwijania samodzielności u osób niepełnosprawnych, metod motywowania do działania, technik wspierania osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz przełamywanie barier rodzicielskich dotyczących całego obszaru samodzielności i samostanowienia o sobie osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Warsztaty rozpoczęły ćwiczenia służące wzajemnemu poznaniu się. Już od pierwszych chwil stało się oczywiste, że spotkanie to będzie bardzo emocjonalne i dotykające bardzo wrażliwych miejsc w duszy każdego uczestnika. Mimo, że w większości dzieci rodziców uczestniczących w warsztatach są już dorosłe, minęło wiele lat od ich urodzenia i diagnozy niepełnosprawności, wspomnienia tych chwil są nadal żywe, często bolesne, zazwyczaj ukryte głęboko i na co dzień nie dopuszczane do głosu. Rodzice przez lata nauczyli się z nimi żyć, tłumić je w sobie, ewentualnie radzić sobie z nimi z zaciszu domowym, wspólnie z najbliższymi sobie osobami lub w samotności.

Rodzice mieli możliwość opowiedzieć o swoich przeżyciach w grupie, najpierw byli nieufni, niepewni. Z upływem czasu jednak zaczęli się otwierać. Pojawiły się wzruszenia, łzy, opowiadania pełne emocji, niepewności, strachu, żalu, złości, ale w końcu i radości. Radości z tego, że ich dzieci, mimo niepełnosprawności, nabierały sił, rozwijały się, nabywały nowych umiejętności, stawały się coraz bardziej samodzielne.

W obiektywie:

 

>>>powrót do strony głównej<<<