Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

W dniach od 19 do 21 maja 2011 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie organizowało Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W pierwszy dzień zaplanowano charytatywny spektakl teatralny pt. ,,Romeo i Julia” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Również została zorganizowana aukcja wytworów artystycznych wychowanków Stowarzyszenia z Warsztatów Terapii Zajęciowej Nr 1 i 2 w Koszalinie.

W dniu następnym (21.05.2011) wszyscy podopieczni placówek wchodzących w skład Stowarzyszenia wraz z instruktorami, opiekunami, przyjaciółmi, rodzinami oraz zaproszeni gości zebrali się na terenie Centrum Handlowego Galerii Forum w Koszalinie, aby wspólnie świętować tak ważny dzień- Dzień Godności. Liczba osób uczestniczących w tegorocznych obchodach w tym roku była bardzo duża. Przybyło około 19 placówek, aby razem z innymi świętować Dzień Godności.

Oficjalnego otwarcia obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną o godzinie 12.00 dokonała pani Joanna Zduńska kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie, Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie pan Wojciech Nowacki oraz w imieniu Wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego pani Wanda Włodarczyk.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich zgromadzonych nastąpił blok artystyczny, który poprowadził jak co roku Jakub Grabski. Imprezę rozpoczął występ Orkiestry Integracyjnej „GAMELAN” ze Szczecina. Po koncercie Orkiestry na scenie przedstawiły się formacje taneczne i zespoły wokalne działające w koszalińskim Pałacu Młodzieży. Wokaliści z Zespołu VIVO, WIOLINKI oraz CZARNO NA BIAŁYM zaśpiewali piosenki znane i lubiane przez wszystkich. Kolorowe i pełne ekspresji układy taneczne pokazały formacje TWIST, IMPRESJA I i IMPRESJA II, FLESZ, KONTRAST oraz POINT. Na scenie nie zabrakło również młodych artystów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie.Na scenie i przed sceną zaprezentowały się dzieci i młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Publiczność przed sceną porwał do wspólnej zabawy występ BIG BANDU, który żywiołowo wykonał kilka standardów muzyki jazzowej.

Przed sceną wystąpiły dziewczęta z Sekcji Rytmiki, które wykonały piękne kompozycje przestrzenno-ruchowe do muzyki poważnej. Natomiast na scenie dziewczęta z Zespołu Wokalnego zaśpiewały utwory ze znanych musicali. Podczas obchodów Dnia Godności wszyscy zebrani mogli podziwiać pokaz kolekcji wiosenno-letniej firmy „C&A” w wykonaniu podopiecznych uczęszczających do placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Koszalinie. W dwóch odsłonach modelki i modele wykonali brawurowo krótkie układy choreograficzne do znanych z radio przebojów.

Wszyscy zebrani mięli okazję wziąć udział w loterii fantowej, w której główną nagrodą była konsola PSP ufundowana przez panią Ewę Żur właścicielkę firmy P.P.H.U „Tęcza”.