Aktualności WTZ 1

XIII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne w Łazach 9-11.09.2015

piątek, 18 września 2015 11:46
na neta 0na neta 1na neta 10na neta 11 W dniach od 9-11 września 2015...

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj350
mod_vvisit_counterWczoraj190
mod_vvisit_counterW tym tygodniu350
mod_vvisit_counterW ostatnim tygodniu3833
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1683
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu22241
mod_vvisit_counterWszystkie dni517853
We have: 2 guests online
Twój IP: 54.226.45.241
 , 
Dzisiaj: Paź 04, 2015
Strona startowa » WTZ 1
FacebookTwitter
Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 1

Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie istnieje od 1992 roku. Obecnie mieści się przy ul. Budowniczych 6 w Koszalinie.
Warsztat Terapii Zajęciowej jest jedną z placówek wsparcia z zakresu pomocy społecznej. Finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych oraz przez lokalny samorząd. Placówka działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i przepisów rozporządzenia MGPIPS z dnia 25 marca 2004 roku w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.
Jest to placówka, w której terapią i rehabilitacją objętych jest 50 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Rehabilitacja prowadzona jest przez wykwalifikowaną kadrę pedagogów, terapeutów i rehabilitanta. Kierownikiem WTZ Nr 1 od 2005 roku jest mgr Joanna Zduńska. WTZ jest placówką pobytu dziennego, czynną od poniedziałku do piątku, od godziny 7.30 do godziny 15.30. Głównym zadaniem Warsztatów jest rehabilitacja zawodowa i społeczna uczestników, która umożliwia zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Główną metodą terapeutyczną stosowaną w WTZ jest terapia zajęciowa, która realizowana jest w 9 pracowniach profilowanych.
Celem terapii zajęciowej jest zwiększenie odporności psychicznej i sprawności fizycznej, podniesienie motywacji i aktywności poczynając od czynności samoobsługowych i porządkowych w najbliższym otoczeniu, po czynności na rzecz innych osób.Ponadto uczestnicy objęci są rehabilitacją ruchową, pomocą psychologiczną oraz uczestniczą w zajęciach dodatkowych:

  • grupy teatralnej „Tacy Sami”
  • grupy Nordic Walking
  • grupy Self-adwokatów
  • forum młodzieżowego

Realizując zadania rehabilitacji zawodowej placówka organizuje dla wyznaczonych uczestników praktyki zawodowe, których celem jest rozwijanie kompetencji zawodowych na otwartym rynku pracy. Praktyki realizujemy w marketach Intermarche, Tesco oraz Netto w Koszalinie.
Dbając o rozwój społeczny naszych podopiecznych organizowane są biwaki oraz zimowiska, wyjścia do kina, teatru, koncerty muzyczne itp.
Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym, wpływając na mentalność społeczną, kreujemy pozytywny wizerunek osoby niepełnosprawnej intelektualnie odrzucając uprzedzenia i stereotypy.