Nordic Walking

Nordic Walking - sport ten wziął swój początek od treningów narciarzy biegowych z Finlandii. Chcieli oni być w dobrej formie przez cały rok, więc zaczęli latem trenować bez nart z samymi kijkami. W latach osiemdziesiątych XX w. podpatrzyli tę technikę także inni sportowcy doceniając jej zalety.
Pomysł zainspirowania osób niepełnosprawnych intelektualnie treningami Nordic Walking zrodził się w 2011 roku. Inicjatorami i trenerami podopiecznych WTZ Nr 1 z Koszalina zostali: Mirosław Bierkus (Mistrz Świata w Nordic Walking) i Anna Orzeł (instruktor WTZ-1). Pierwsze treningi rozpoczęły się pod koniec roku 2011 i nadal korzystają z nich regularnie w piątki o godz. 9.00 wszyscy chętni z WTZ Nr 1.
Nordic Walking jest prostym, łatwym i bezpiecznym spacerem z kijami. Mogą w nim brać udział osoby w różnym przedziale wiekowym, w różnej kondycji fizycznej, psychicznej i umysłowej. Każdy może znaleźć odpowiadające mu tempo marszu oraz miejsce do trenowania. Nordic Walking możemy uprawiać w dowolnym terenie i każdym klimacie przez cały rok. Dynamiczne chodzenie z kijkami pozwala zdobyć kondycję oraz rozwinąć poszczególne grupy mięśni. Nordic Walking sprawdza się wspaniale jako jedna z metod terapii ruchem, podtrzymuje i rozwija rozwój psycho-fizyczny, można go uprawiać w każdych warunkach pogodowych.
Nordic Walking jest coraz bardziej rozpowszechnianą formą aktywności ruchowej i podbija cały świat. Możliwe, że w najbliższym czasie stanie się on dyscypliną olimpijską.