Rzeczywiście, efektów wysiłku czasami...

Miesiąc maj zaczęliśmy od refleksji, zobacz, ile już osiągnęłaś/osiągnąłeś i od braniu spraw w we własne ręce. Uczestnicy podsumowali swoje dotychczasowe zdobywane doświadczenia mądrymi słowami: „Nawet najpiękniejszy kwiat, zanim zobaczymy go na powierzchni, rośnie niewidoczny w ziemi”. Rzeczywiście, efektów wysiłku czasami długo nie widać. Ważne, aby cały czas „podlewać” nabyte doświadczenia, utrwalać zdobytą wiedzę. Za pomysł zwykle odpowiedzialne jest serce, za realizację – ręce, a za chłodną analizę – umysł. Takim stwierdzeniem przystąpiliśmy do pracy w maju.


Rozłożyliśmy nasze poczynania na „Siedem cudów świata”, które każdy z nas posiada. Zaczęliśmy od wzroku, dzięki któremu podziwialiśmy kwitnące krzewy, kaczki i gołębie w parku. Zaglądaliśmy do dziupli, szukaliśmy rozmaitych ptaków. Morze Bałtyckie nas zachwyciło, kiedy wybraliśmy się w niedzielne popołudnie.


Słyszeć – słuchaliśmy śpiewu ptaków, szumiącego morza ale przede wszystkim siebie nawzajem.

Dotykać – niesamowitą frajdą było dotykanie wody w morzu, paków kwiatów.

Smakować – naszych wypieków słodkich, potraw przygotowywanych i estetycznie podanych. Można powiedzieć, że tutaj wszystkie zmysły zostały poruszone.

Czuć – wspaniałe uczucie dotknąć wody i stwierdzić, iż woda jest mokra i zimna. Czuć wiatr, który wkradał się przez kurtkę, jak droga ubywa , przybliżając nas do domu.

Śmiać się – Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, był dniem radosnym, który minął nam na wspomnieniach przy kawie/herbacie i słodkim. Ale nie tylko w tym dniu widzieliśmy uśmiech na swoich twarzach, były jeszcze drobne okazje, które trudno opisać. Wzajemna rywalizacja w grach planszowych przyniosła najwięcej uśmiechu.

Kochać – mieszkać z przyjaciółmi to dobra rzecz.


Na koniec naszła nas refleksja (to chyba już nawyk) : robić to, co można, to za mało. Trzeba robić więcej. Trzeba robić znacznie więcej, niż można. By próbować robic wystarczająco dużo, trzeba robić więcej. Każdego dnia.


Wiele się nauczyliśmy, ale równie dużo przed nami. Naszymi popisowymi daniami tego roku były bez wątpienia kotlety mielone, spaghetti i sałatki oraz surówki. Chętnie też wykonywaliśmy zdrowe desery i domowe słodkości. Po równo dzieliliśmy się obowiązkami. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku uda nam się utrzymać te zasady.


alt
Projekt „DECYZJA + DOŚWIADCZENIE = AUTONOMIA” realizowany w ramach Konkursu „Kierunek AKTYWNOŚĆ” finansowanego ze środków PFRON.
Umowa nr ZZO/000166/16/D z dnia 05 maja 2020 r. o zlecenie zadań w ramach art.36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

>>>powrót do strony głównej<<<