Samodzielność jest dla nas ogromnie ważna...

Trening 1.01.2021 – 31.01.2021


Mieszkanie wspomagane nr 2 przy ul. Hołdu Pruskiego

Trudny rok 2020 pożegnaliśmy z radością i nadzieją, że kolejny będzie tylko lepszy. Tęsknimy za zajęciami warsztatowymi, życiem kulturalnym i wydarzeniami sportowymi. Mimo czasu pandemii nie zrezygnowaliśmy z zabawy. Okazją ku temu był nie tylko karnawał. 9 stycznia trzydzieste urodziny świętowała Monika. Jesteśmy przekonani, że najlepszy prezent to czas poświęcony drugiej osobie, dlatego przygotowania do świętowania pięknego dnia zaczęliśmy dużo wcześniej. Monikę znamy dobrze, wiemy, jakie są jej pasje.


Wspólnie naradziliśmy się, jakie podarki sprawią jej najwięcej radości. Dostała puzzle, książkę z ciekawostkami na temat kotów i poradnik kulinarny. Postaraliśmy się, żeby już samo piękne opakowanie drobiazgów cieszyło oko. Monika była zachwycona! Nie zabrakło słodkości, a na stole królował wielki tort. Jubilatka spędziła czas w gronie przyjaciół. Wiemy, jak sprawić, by w szczególnym dniu nasi bliscy czuli się wyjątkowo!


Byliśmy dumni, że małe przyjęcie urodzinowe Moniki udało się w najdrobniejszym szczególe. Samodzielność jest dla nas ogromnie ważna. Uczymy się jej każdego dnia, na przykład na zakupach. W domu urządziliśmy mały sklepik. Uczyliśmy się rozróżniać nominały, liczyć i rozmieniać pieniądze. Swoje umiejętności sprawdzaliśmy w praktyce.


Najpierw skrupulatnie zaplanowaliśmy zakupy, biorąc pod uwagę, między innymi, co chcemy ugotować i czego potrzebujemy, by nasze mieszkanie lśniło. Później zrobiliśmy zakupy i samodzielnie za nie zapłaciliśmy. Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi jest dla nas szczególnie ważny.W styczniu nie brakowało sportowych emocji. Kibicowaliśmy skoczkom narciarskim. Sami też dbamy o formę. Marsze z kijkami nordic walking to wielka frajda. Wykorzystujemy to, że Koszalin jest otoczony lasami i cieszymy się z białej zimy. Dbamy o kondycję, ale nie zapominamy też o zdrowym odżywianiu. Wykorzystując prezenty od Mikołaja, które wzbogaciły arsenał kuchennych sprzętów, przygotowujemy zdrowe koktajle. Imbir, jarmuż – to, co zdrowe, może być pyszne!


Sami pieczemy chleb, uczymy się wyszukiwać przepisów na ciasta. Wychodzą rewelacyjnie. Umilają zimowe popołudnia, które poświęcamy grom i puzzlom. Monika zaraziła nas swoją pasją!


Jedną z ważniejszych lekcji ostatnich dni jest to, że praca zespołowa dzieli zadanie i zwielokrotnia sukces. Przekonaliśmy się o tym przy składaniu mebli. Samodzielnie zdecydowaliśmy się zmontować biurko dla Doroty. W ruch poszły śrubokręty i klucze. Efekt był oszałamiający, a satysfakcja nie do przecenienia. Jeśli chce się zajść daleko, w drogę najlepiej wybrać się razem!


alt
Projekt „DECYZJA + DOŚWIADCZENIE = AUTONOMIA” realizowany w ramach Konkursu „Kierunek AKTYWNOŚĆ” finansowanego ze środków PFRON.
Umowa nr ZZO/000166/16/D z dnia 05 maja 2020 r. o zlecenie zadań w ramach art.36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

>>>powrót do strony głównej<<<