Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Festiwal Umiejętności w Koszalinie 19.05.2017

Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie wraz z Centrum Kultury 105 w Koszalinie w dniu 19 maja 2017 roku już po raz kolejny zorganizowało "Festiwal Umiejętności - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną", który oficjalnie rozpoczął obchody Dni Koszalina.

Na Rynku Staromiejskim w Koszalinie spotkali się podopieczni placówek działających pod egidą PSONI Koło w Koszalinie, instruktorzy, opiekunowie, rodzice, wolontariusze, zaproszeni goście, uczniowie koszalińskich szkół podstawowych i gimnazjum oraz przedszkolaki.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński. Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Max, Polskie Radio KOSZALIN oraz gazeta "Miasto-Tygodnik Koszaliński".

Obchody Dnia Godności zainicjowane zostały kolorowym przemarszem ulicami miasta Koszalina. Pośród ponad 800 uczestników korowodu znaleźli się:
1.Przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z Koszalina, Sławna, Szczecinka, Białogardu, Wałcza,Modrzewca,
2.Środowiskowe Domy Samopomocy z Koszalina, Sianowa, Będzina,
3.Domy Pomocy Społecznej z Nowych Bielic, Parsowa, Mielna, Żydowa,
4.Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Koszalina i Warnina,
5.Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy z Koszalina.
6.Fundacja im. Stanisława Karłowskiego z Juchowa,
7.Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 7 i 21,
8.Uczniowie z Gimnazjum w Świeszynie,
9.Uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Koszalinie,
10.Dzieci z przedszkola Nr 10, 11, 14, 22 w Koszalinie,Przedszkola Integracyjnego,Przedszkola Bambino.

Po kolorowej manifestacji oficjalnego otwarcia obchodów Dnia Godności i Dni Koszalina dokonał Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński, który przekazał symboliczny klucz do bram miasta na ręce osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na scenie odbyło się również oficjalne przekazanie nowego samochodu dla naszego Stowarzyszenia dofinansowanego ze środków PFRON. Uroczystego przekazania kluczy do nowego auta dokonał Prezydent Miasta Koszalina Piotr Jedliński.

Następnie głos zabrał pan Dariusz Sokalski Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie oraz pani Joanna Zduńska kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Nr 1 w Koszalinie, którzy wspólnie otworzyli obchody Dnia Godności zapraszając wszystkich uczestników do odśpiewania hymnu osób niepełnosprawnych oraz wystrzelenia w niebo kolorowych rac papierowych.

Po części oficjalnej nastąpił blok artystyczno-warsztatowy, który poprowadziła pani Izabela Stec. Imprezę rozpoczął energetyczny koncert zespołu AKCES z Sianowa, który porwał publiczność przed sceną do wspólnego tańca.

W tym roku wszyscy zgromadzeni na Rynku Staromiejskim mogli podziwiać pokaz najnowszej kolekcji wiosenno-letniej firmy "Cropp" i firmy "C&A". W rolę modelek i modeli wcielili się podopieczni uczęszczający do placówek prowadzonych przez PSONI Koło w Koszalinie, którzy wykonali brawurowo krótkie układy choreograficzne do znanych przebojów.  

Przez cały czas trwania obchodów na placu przed Ratuszem działały WARSZTATY INTEGRACYJNE "Podziel się swoją pasją". Uczestnicy imprezy podczas warsztatów zdobili poduszkowe zwierzaki specjalnymi farbami do tkanin, wykonywali biżuterię z wełny czesankowej, zdobili metodą de cupage butelki i serduszka, malowali farbami kamienie, wykonywali z kolorowej bibuły wiosenne kwiaty, uczyli się haftu matematycznego.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Było stanowisko, gdzie każde dziecko mogło mieć wykonany kolorowy makijaż twarzy. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w warsztatach sensorycznych pod hasłem "Poznaję świat wszystkimi zmysłami" . Studenci z Politechniki Koszalińskiej prowadzili warsztaty animacyjnych, a Klauni Kulki przygotowali pokaz baniek mydlanych.

Podczas obchodów zorganizowany został pokaz aktywnej rehabilitacji przez MOSIR Kołobrzeg oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Odbyła się prezentacja specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, nauka poruszania się na wózku inwalidzkim i pokonywania barier architektonicznych, nauka pomocy osobie z niepełnosprawnością podczas poruszania się na wózku i upadku z wózka.

Wszyscy uczestnicy obchodów mogli obejrzeć pokaz sportowców z niepełnosprawnością ze Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych "Start" w Koszalinie. Odbył się występ polskich medalistów paraolimpijskich, pokaz wyciskania sztangi leżąc, pokaz kulturystyczny, prezentacja dyscyplin lekkoatletycznych uprawianych przez osoby z niepełnosprawnością, warsztaty sportowe – wspólny trening ze sportowcami.

Dodatkową atrakcją była loteria fantowa, z której dochód został przeznaczony na dofinansowanie mieszkania wspomaganego dla podopiecznych Stowarzyszenia.

Podczas obchodów nie zabrakło jak co roku stoiska „Swojska chata”, które zapraszało na pyszne domowe wypieki, kawę, chleb ze smalcem.                

Na placu przed ratuszem stanęło 12 stoisk kiermaszowych ukazujących dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych. Zaprezentowały się ośrodki z Koszalina, Sławna, Szczecinka, Modrzewca, Wałcza, sianowa, Nowych Bielic, Będzina oraz Juchowa. Można było kupić ciekawe i niecodzienne wytwory rękodzielnicze wykonane przez osoby niepełnosprawne jak obrazki, biżuterię, kosze wiklinowe, wyroby z gliny i drewna, kartki okolicznościowe i inne wyroby.

Przez kilka godzin Rynek Staromiejski wypełniła wielka feta Godności. Obchody Dnia Godności to ważna impreza, która pokazuje społeczeństwu, że inności nie należy się bać, że niepełnosprawny może być artystą, twórcą, może zachwycać. A niepełnosprawnym uświadamia, że nie mają się czego wstydzić, bo są częścią społeczeństwa.                  

W obiektywie: