Grudniowe treningi samodzielności

altZa nami kolejny trening samodzielności. W grudniu grupa 12 osób niepełnosprawnych wzięła udział w weekendowych zajęciach praktycznych z prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego. Pobyt obejmuje wiele czynności dnia codziennego i należy do nich dbanie o czystość pomieszczeń, czyli – odkurzanie pokoi, zamiatanie i mycie podłóg, sprzątanie łazienki i toalety, wynoszenie śmieci, sprzątnięcie po posiłku, zmywanie naczyń i wiele innych. Istotną sprawą jest dbanie o wygląd zewnętrzny, higienę osobistą, odzieży i schludny wygląd bo przecież- Jak Cię widzą tak Cię piszą.

Warsztat kulinarny to jeden z elementów naszego treningu-taki Masterchef. Uczestnicy treningu planowali jadłospis na śniadania, podwieczorki oraz kolacje i w pobliskim sklepie samodzielnie dokonywali zakupów artykułów potrzebnych do przyrządzenia tych posiłków. Dzięki misternemu planowi powstała jajecznica na kiełbasie, twaróg ze szczypiorem, pyszne tosty z serem i pieczarkami, pachnące pierniki z dekoracją z kolorowego lukru i fantastyczne ciasto drożdżowe z brzoskwiniami. Nie dla wszystkich prostym było nakrycie do stołu czy gotowanie mleka, by nie wykipiało, obsługa miksera, kuchenki indukcyjnej czy ustawianie piekarnika ale, wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Kolejnym elementem treningu było zaplanowanie spędzania czasu wolnego i samodzielne stworzenie listy najfajniejszych aktywności.W ramach rozwijania aktywności społecznej i świadomego uczestnictwa w życiu społeczności uczestnicy treningu wybrali się na seans kinowy do Multikina, na spacer do parku i po Górze Chełmskiej, na lody do kawiarni, odwiedzili Centrum Handlowe Atrium i Emka, oglądali pod Ratuszem paradę MotoMikołajów, byli na kiermaszu bożonarodzeniowym na terenie koszalińskiego Muzeum, oglądali ulubione programy w TV, słuchali muzyki.

Było bardzo intensywnie, aktywnie i ciekawie. Po prostu świetnie!

W obiektywie: