Ruszyła pełną parą II edycja projektu "Droga do samodzielności"

altaltPrzed nami kolejny etap realizacji projektu pn. „Droga do samodzielności”. Wyłoniliśmy 24 uczestników, którzy przez najbliższe 6 miesięcy będą uczyć się i oswajać z samodzielnością.

Choć może się to wydawać dziwne, nie każdy człowiek ma stworzone warunki do tego by samodzielnie bądź przy niewielkim wsparciu drogiej osoby uczyć się samodzielnego życia. Do tej grupy osób należą niepełnosprawni intelektualnie i to właśnie do nich w dużej mierze kierujemy projekt pn. „Droga do samodzielności”.

Już w październiku 12 osób niepełnosprawnych zrealizowało pierwsze godziny warsztatowe podczas, których odkrywali swój potencjał. Ta z pozoru łatwa czynność przy wnikliwszym zgłębieniu okazała się nie lada wyzwaniem. Każdy z nas ma talenty, zdolności, może się czymś pochwalić, ważne jest, aby to odkryć, a następnie odpowiednio pielęgnować. Wiedzę z tego zakresu uczestnicy naszego projektu zaczęli odkrywać na pierwszym etapie własnej ścieżki projektowej.

Dużym wsparciem dla osób niepełnosprawnych są rodzice, dlatego też nie mogło ich zabraknąć w działaniach projektowych. Na pierwszy rzut oka zaplanowana dla nich ścieżka wygląda tak jakbyśmy chcieli pokazać rodzicom, że za bardzo troszczą się o swoich podopiecznych. Nic bardziej mylnego. Warsztat pn. „Dorosła niepełnosprawność” ma z jednej strony wskazać jak ważna jest czujność i troska rodzicielska, a z drugiej jak istotne miejsce zajmuje umiejętność przekazywania coraz większej swobody dziecku.

Wsparciem projektowym objęto również 10 pracowników PSOUU Koło w Koszalinie. Podczas dwudniowych szkoleń z tematyki Racjonalnej Terapii Zachowania, kadra wzmacniała swoje kompetencje do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Przez najbliższe pół roku wspólnymi siłami będziemy kształtować drogę do samodzielności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Już niebawem przed nami kolejna wizyta studyjna podczas, której w praktyce poznamy funkcjonowanie mieszkań wspomaganych.