Wizyta studyjna w Stargardzie Szczecińskim-mieszkalnictwo wspomagane

alt
W dniu 22 kwietnia 2015 roku mieliśmy okazję odwiedzić naszego Partnera PSOUU Koło w Stargardzie Szczecińskim. Grupą 32 osób, w skład której weszli rodzice osób niepełnosprawnych intelektualnie, przedstawiciele koszalińskich jednostek samorządowych oraz kadra naszego stowarzyszenia udaliśmy się na wizytę studyjną. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć jak w praktyce funkcjonuje mieszkalnictwo wspomagane. Pan Kazimierz Nowicki Przewodniczący PSOUU Koła w Stargardzie Szczecińskim, a jednocześnie pomysłodawca i inicjator mieszkalnictwa wspomaganego podzielił się swoimi doświadczeniami związanym z utworzeniem mieszkań wspomaganych, z trudnościami i obawami, które towarzyszyły tej inicjatywie.

Dla rodziców szczególnie cennym doświadczeniem było wysłuchanie historii rodziców, których dzieci przeszły proces usamodzielniania i od wielu lat mieszkają samodzielnie, kierują swoim życiem, podejmują decyzje, jak i odpowiedzialność. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mieszkające samodzielnie były zadowolone z tego faktu, mówiły że czują się dorosłe, wolne i niezależne. Kochają swoich rodziców, zapraszają ich na ciasto i kawę kiedy tylko mają ochotę, ale nie chcą wracać do domu.  Wizyta studyjna wzbudziła silną refleksję w zakresie samodzielności ONI. Najwięcej barier i obaw znajduje się po stronie rodziców, którzy są bardzo silnie związani ze swoimi dorosłymi dziećmi i zanurzeni w przeświadczeniu, że bez nich ONI nie dadzą sobie rady. Jak widać na przykładzie naszego partnera jest to możliwie i to z korzyścią dla obu stron. Dla ONI zadowolenie z życia i satysfakcja z podejmowanych decyzji, a dla rodzica zmiana jakości życia i doświadczania go w nowych okolicznościach.Dyskusja, która się wywiązała pozwoliła na dzielenie się swoimi obawami, troskami jak również radością, jaką doświadczają rodzice i ich dzieci z bycia samodzielnym i dorosłym.

Po zakończeniu części merytorycznej, uczestnicy wizyty studyjnej mieli możliwość zobaczenia mieszkań wspomaganych. W dwóch grupach pod opieką przewodników mogliśmy zobaczyć jak wygląda samodzielne życie osób niepełnosprawnych. Mieszkania wspomagane zrobiły duże wrażenie na uczestnikach wizyty studyjnej. Już wcześniej dostrzeżono potrzebę utworzenia tej formy wsparcia w Koszalinie, a po wizycie studyjnej tylko utwierdzono się w tym przekonaniu. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w naszym mieście, także będziemy mieli okazję pochwalić się istnieniem mieszkań wspomaganych.

W obiektywie: