Wielkanocne tradycje 2014

Dnia 15 kwietnia 2014 roku w naszym Ośrodku odbyła się planowana impreza związana ze Świętami Wielkanocnymi, oraz z towarzyszącymi tym świętom tradycjami i obrzędami. Spotkanie zorganizowane zostało dla wychowanków i pracowników naszej placówki. Wielkanoc to najbardziej radosne święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i obrzędowym kalendarzu Polski. Święta Wielkanocne obfitują w wielość oraz bogactwo tradycji związanych z Osobą Jezusa i Jego Zmartwychwstaniem oraz z przemianami zachodzącymi w przyrodzie.


Celem organizatorów było zapoznanie podopiecznych z tradycją szykowania koszyka wielkanocnego, ale również ukazanie, że święta wielkanocne mogą być okazją do miłej zabawy. Imprezę rozpoczęła Beata Misiuk witając wszystkich zebranych i zapraszając ich do udziału w poznawaniu tradycji wielkanocnych. Następnie Edyta Błędkowska przebrana w piękny strój Pani Wiosny wraz z wychowanką Wiktorią Śmiałkowską, śliczną wiosenką, zaprosiła zebranych do obejrzenia inscenizacji przygotowanej do piosenki „Święta tuż, tuż”.


Po inscenizacji zaproszono wszystkich do zabawy w „ szukanie jajek”, niestety papierowych – dlaczego?. Dlatego, że pierwotnie impreza miała odbyć się na dworze i mieliśmy szukać ukrytych, prawdziwych jajek, ale jak to bywa pogoda nie dostosowała się, więc na terenie budynku poszukiwaliśmy papierowych jajek. Później grupami udaliśmy się do stołów, na których królowały jajka ,zielona sałata, ogórki, rzodkiewki, pomidory, papryka oraz przyprawy.



Zadaniem każdej grupy było wykorzystanie darów przyrody do stworzenia z nich obrazów o tematyce wiosennej. Wszyscy stanęli na wysokości zadania przenosząc swoją wyobraźnię na „tacki”. Kolejnym zadaniem dla uczestników imprezy były trzy konkursy, w których swoje siły mogli zmierzyć zarówno wychowankowie grup edukacyjnych jak i zespołów rewalidacyjnych. Pierwszy konkurs polegał na biegu z chochlą i utrzymaniu w niej jajka, druga konkurencja to wąż z balonów umieszczonych na brzuchu każdej osoby, po dojściu „węża” w wyznaczone miejsce balony należało wrzucić do worka, a następnie wziąć pistolet z wodą i trafić do celu, czyli do jajka.


Rozbawieni i roześmiani udaliśmy się do stołów, by chwilę odpocząć i zasmakować swoje obrazy stworzone z jajek i warzyw. Ostatnim zadaniem związanym z tradycjami wielkanocnymi było zdobienie dużych papierowych jaj, by zamienić je w pisanki. Ze starych wierzeń wynika, iż jajko pełniło magiczną rolę, bowiem życie się z niego rodziło. Praca była bardzo twórcza, a jej uwieńczeniem jest wystawa prac na korytarzu. Na pożegnanie organizatorzy imprezy podziękowali za wspaniałą zabawę i zaprosili uczestników do wspólnego zdjęcia.


Polecamy:

KLIKNIJ NA BANER I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ


>>>powrót do aktualności<<<